3D Bilgisayar Oyunlarının Gelişimi

0
Sponsorlu Bağlantılar

İlk 3D Oyun ve Devamı

Bilgisayar oyunlarında 3D teknolojisi yokken var olan oyunların nasıl karakter modellemeleri yaptıklarını bilirmisiniz ? Bu soruya “canım nerden bileceğiz bilsek burda işimiz ne” diyenler olacaktır. Çok fazla bilgim yok ama bildiklerimi açıklayayım.

3D teknolojisinden önce üretilmiş oyunlarda karakterlerde biraz yakın plandan oyunculara baktığınızda pikselleri bile fark etmek mümkündür. Çünkü karakterler daha az video bellek kullansın diye fazla ayrıntılı çizilemez. Gerçi çizilse bile bilgisayar ortamına aktarılması çok zor işlemler gerektirir. Bilgisayarların çok hızlı gelişim gösterdiğini anlamanın bir yoluda bu 😀

Yaklaşık 30 yıl önce ilk 3D destekli oyun piyasaya çıktı. Oyunun adı Battlezone. Bu oyundan öncede denemeler oldu ama ilk başarı burada sağlandı. Oyundaki yenilik karakteri adım adım çizmek yerine her yönden karakterin görülmesini sağlayan bir modelin tasarlanması idi. Böylece daha gerçekçi bir karakter görünümü sağlanabiliyordu. Yani anlayacağınız 3D teknolojisi çok fazla emek harcanan oyunların da kolay yapılmasını sağladı.

3D Bilgisayar Oyunlarının Gelişimi
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.