Anakart Üzerindeki Parçalar Nedir – Anakart Neden Çok Isınıyor?

2
Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:

[question] Anakart üzerindeki işlemci boyutundaki şeylerin görevleri nedir ve çok ısınmasının sebebi nedir?
 [/question]

Bizim cevabımız:

Merhaba;

Anakart üzerinde başta işlemci olmak üzere birçok kanal ve parça vardır. Bir anakart üzerine ekran kartı, ethernet kartı, ses kartı, tv kartı, RAM gibi donanımlar takılmaktadır. Bunların dışında ses girişleri, USB girişleri gibi birçok küçük girişler de yine anakart üzerindedir.

Anakart Üzerindeki Parçalar Nedir Anakart Neden Çok Isınıyor

Bir anakartın ısınmasının birden fazla sebebi vardır. Eğer bilgisayarınız, donanımsal olarak yetersiz ise ısınması normal. Örneğin eğer bilgisayarının işlemcisi i3 ise ve siz aslında i7 işlemciye göre programlar ya da oyunlar çalıştırıyorsanız işlemci yetersiz kaldığı için o bölge ısınacaktır. Bunu çoğaltmak mümkün. Fanın yetersizliği, RAM’in, ekran kartının yetersizliği gibi. Bu anlamak içi kullandığınız programların ya da oynadığınız oyunların sistem gereksinimlerini kontrol edin. Eğer sizin bilgisayarınız yetersiz ise ya o programdan/oyundan vazgeçin ya da gerekli donanımları temin edin.

Bunun yanı sıra bu sorunları yazılımsal olarak azaltabilirsiniz. Yani kullanacağınız bazı programlar ile ısınmayı azaltabilirsiniz. Mesela, CCleaner gibi bir program kullanarak PC’deki gereksiz dosyaları silebilir ve kayıt defteri hatalarını düzeltebilirsiniz. Ya da daha kapsamlı ve ücretsiz olan Advanced SystemCare programını kullanabilirsiniz. Ayrıca bir virüs programı kullanıyorsanız hafif olmasına özen gösterin. Örneğin Avast yada AVG gibi. Şimdilik diyeceklerim bu kadar.

Anakart Üzerindeki Parçalar Nedir – Anakart Neden Çok Isınıyor?
5 (100%) 2 oy
Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorum

  1. Baya aydınlatmıştır hatta artık ısınmayı bırak bu yorumu okuduktan sonra adam anakarttan buz yapıp gece klüplerine buz satma işine girmiştir

  2. 🙂 Uyarınız üzerine yazımızı detaylandırdık. Eğer aklınıza gelen başka bir şey varsa lütfen bizlerle paylaşın. Eleştirilere (hakaretsiz) açığız…

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.