Android 4.2 Jelly Bean Yenilikleri ve Bütün Özellikleri

0
Sponsorlu Bağlantılar

Android 4.2 Jelly Bean

Google, Key Lime Pie kod adını herhalde Android 5.0 versiyonuna saklamış olacak ki Android 4.2 versiyonuna da Jelly Bean kod adını verdi.Gelin şimdi Android 4.2 Jelly Bean versiyonu ile birlikte gelen yeniliklere ve özelliklere bakalım;

Yeni çoklu kullanıcı hesabı özelliği

Hiç şüphesiz en çok beklenen ve en yenilikçi özelliği çoklu kullanıcı hesabı oldu.Android 4.2 Jelly Bean ile birlikte gelmesi beklenen bu özellik bekleyenleri fazlasıyla memnun edecek.Bu sayede bir cihazda birden fazla hesap açabileceksiniz.Bunu daha iyi anlamak için şöyle demek daha doğru olur; nasıl ki bilgisayar ilk açıldığında farklı kullanıcılar seçiyorsak, android cihazımız açıldığında da bunu yapabileceğiz.

Çoklu kullanıcı hesabındaki yeniliklerden de bahsetmek istiyorum; her hesaba özel ana ekranlar, widgetlar, uygulamalar ve uygulamalar için farklı kayıt dosyaları da oluşturtabiliyorsunuz.Kısaca her oturum birbirinden bağımsız olacak.İki farklı cihaz kullanıyormuş gibi olacaksınız.

Her yönde panoromik resimler çekme

Bilindiği üzere Android 4.2 versiyonu ile birlikte yeni Panoroma çekim modunun geleceğini söyleniyordu.Söylendiği gibi oldu ve yeni panaroma özelliği geldi.Hemde çok gelişmiş özellikleri ile birlikte geldi.

Daha önce panoroma özelliğini sadece iki yönde kullanabiliyorduk ancak bu yeni panoroma özelliği sayesinde her yöne fotoğraf çekimi yapabileceğiz.Artık kendinizi de fotoğraflarınızın için alabileceksiniz.

Gesture Typing özelliği geldi

Daha önceden bildiğimiz Swype klavye ile birlikte Google’ın Gesture Search diye Play Store’da kullanılabilir olarak sunduğu yeni nesil klavye artık Android 4.2 Jelly Bean ile birlikte direk geliyor.

Peki bunu nasıl kullanacaksınız? Gesture Typing ile parmağınızı klavyeden çekmemek koşuluyla yazmak istediğiniz kelimelerin harflerine sürüklediğiniz zaman otomatik olarak harfler birleşecek. Ayrıca sesli dikte özelliği de bulunuyor. En önemli ayrıntı ise çevrimiçi olmanıza gerek duymuyor.

Geliştirilmiş Google Now özelliği

Android 4.1 Jelly Bean versiyonu ile tanıştığımız Google Now, yeni versiyonda dahada geliştirilerek karşımıza çıkıyor. Yeni Google Now özelliği sayesinde Gmail hesabınızdaki uçuk numaraları gibi içerikleri takip edebilecek ve pek çok rezervasyon işini de takip edebileceksiniz. Özellikle takvim özelliğini kullananlara büyük kolaylıklar sağlayacağını söyleyebilirim.

Google Search

Google Search özelliği de geliştirilen özellikler arasında.Bu özellik yeni versiyon ile birlikte daha doğru ve kesin sonuçlar veriyor.Çünkü Google Knowledge Graph veritabanı üzerinden verileri almaya başlamış. Pek çok uygulama ile entegre bir şekilde çalışan Google Search daha hızlı sonuçları size taşıyacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Kablosuz görüntü aktarımı başladı

Android, MHL portu başta olmak üzere HDMI üzerinden görüntü aktarımını destekliyordu. Şimdi varsayılan olarak Miracast sertifikasyonu alınabiliyor.

Intel Wireless Display teknolojisine benzer olarak kablosuz olarak WiFi üzerinden görüntü aktarımını destekleyen Miracast, daha kolay bir sistem olarak görülüyor. Galaxy S3 ve Optimus G’nin bu sertifikasyonu aldığını biliyoruz. Karşı taraftaki görüntü cihazının da Miracast adaptörüne sahip olması gerektiğini hatırlatalım.

Android 4.2 Jelly Bean ile birlikte gelen diğer yenilikler arasında yenilenen galeri sistemi, Project Butter ile 60 FPS’ye çıkan arayüz ve daha stabil çalışma gibi bir çok yenilik de mevcut.

Android 4.2 Jelly Bean Yenilikleri ve Bütün Özellikleri
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.