Bilgisayar Bileşenleri – Hoparlör Nedir? Hoparlör Çeşitleri ve Hoparlör Hakkında Bilgiler

0
Sponsorlu Bağlantılar

Hoparlör Ne İşe Yarar?

Bilgisayarın önemli donanımlarından birisi olan hoparlör, bilgisayardaki sesleri duymamızı sağlayan bilgisayar bileşenlerinden birisidir. Hoparlör, kablo yardımıyla bilgisayar kasasına takılır. Hoparlörden sesleri duyabilmeniz için sahip olduğunuz hoparlörün driver’ı yani sürücüsü veya diğer bir deyişle kurulum CD’si olması gerekiyor.

Hoparlör Ne Demektir?

Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir. 1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. Bu buluşların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında yapılmıştır. Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg tarafından yapılan çalışmalar hoparlörü geliştirdi. Bu iki bilim adamının ortaya çıkardığı sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramamıştır.

Hoparlör

Çalışma şekillerine göre elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olmak üzere dört tip hoparlör vardır. Hareketli bobinli hoparlörler, daire veya elips biçiminde bir diyaframdan meydana gelir. Diyafram ortası ve kenarları boyunca dizilen yaylarla metal bir çerçeveye asılıdır. Diyaframın ortasında sıkıca tutturulmuş silindir şeklinde bir çekirdek ve üstüne sarılı bir ses bobini bulunur. Bobin ve çekirdek bir mıknatısın kutupları arasına yerleştirilmiştir. Önceleri, bir yükselticiden alınan doğru akımla çalışan elektromıknatıslar kullanılıyordu, günümüzde yumuşak demirden kalıcı mıknatıslar veya seramik maddeler kullanılmaktadır.

Hoparlörün Sözcük Kökeni

Hoparlör sözcüğünün Türkçedeki hali Fransızca Haut-parleurun okunuşudur, Fransızca “yüksek-konuşan/ses yapan” anlamına gelmektedir. İngilizce karşılığı olan Loudspeaker ve Almanca Lautsprecher da aynı anlama gelmektedir. Sözcüğün İspanyolcası Altavoz “yüksek ses” anlamına gelir.

Bilgisayar Bileşenleri – Hoparlör Nedir? Hoparlör Çeşitleri ve Hoparlör Hakkında Bilgiler
4.6 (92.1%) 119 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.