Bilgisayar Bileşenleri – Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri ve Klavye Hakkında Bilgiler

0
Sponsorlu Bağlantılar

Klavyesiz Bilgisayar Olmaz

Bilgisayarın önemli parçalarından birisi olan klavye, bilgisayarda yazı yazmamızı sağlayan bilgisayar bileşenlerinden birisidir. Klavyede bulunan kablo, bilgisayar kasasına takılır.  İngilizce anlamı Keyboard olan ve Türkçe’de “Tuş takımı” veya “klavye” olarak isimlendirilen bu bilgisayar bileşeni teknolojinin gelişmesiyle artık kablosuzda kullanılabiliyor.

Ama daha da ileride yani teknolojinin daha da gelişmesiyle tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda da dokunmatik klavyelerin çıkması mümkün. Klavyenin üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Türkçeye özel iki tür tuş düzenlemesi vardır: F klavye ve Q klavye.

klavye_keyboard

Klavyenin Çalışması

Tuştakımında her tuşa iki kod atanmıştır (Hex kodu). Tuşa basınca oluştur kodu tetiklenir. Tuş bırakıldığı zamanda bitir kodu tetiklenir. Karakter atamaları kod sayfalarında saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler.Bu işlemi çok hızlı zaman içinde gerçekleştirdiğinden bize kolay bir iş gibi gelir.Ancak yukarıda anlatıldığı gibi karışık bir işlemi vardır.

Klavye Türleri

Q Klavye ve F Klavye (Türkçe Daktilo Klavyesi) olmak üzere iki şekilde sınıflandırılabilir.

  • Q Türkçe tuştakımı 91
  • F Türkçe tuştakımı 91

Tuştakımı üzerinde numaralar, Kilitler (Caps Lock: Bir kez basıldığında sürekli büyük harf yazar. İkinci kez basıldığında sürekli küçük harf yazar, Num Lock: Klavyenin sağında bulunan Nümerik alanın aktif veya pasif olmasını sağlar, Scroll Lock), Özel Tuşlar (Alt, Shift, Control, Alt Gr).

Dizgeye (sistem) komut verme, veri girme bakımından tuştakımı sistemin en önemli giriş aygıtıdır. 101/102 tuşlu klasik ve 104 tuşlu win tuştakımı standarttır. Fişleri DIN veya USB bağlantılı olan tuştakımı kablosunun öbür ucu klavye kasası içinde yahut bir fiş şeklinde olabilir. Kablolu veya kablosuz kumandalı klavye setleri bulunmaktadır. Standart düzen QWERTY’dir.

F Klavye

f klavye

Klavyenin Bölümleri

Tuştakımını 5 bölümde inceleyebiliriz.

  1. Harf, rakam, işaretler bölümü,
  2. Sayı bölümü,en üstte Numlock, /, *, -, + ve Enter, onun yanında Del,
  3. Bunların arasında imleç bölümü, onun üzerinde Insert, Home, Pageup, Pagedown, End, Delete,
  4. Harf bölümü üzerinde dörtlü gruplar halinde işlev tuşları bölümü, F1-den F12’ye kadar ve onun yanında Print, Scroll Lock, Kesme tuşları,
  5. Yeni klavyelerde en üstte tarama butonları, eposta, media, calculator tuşları bölümü.

ctrl shift alt tab capslock

Harf bölümünde solda Tab, Caps Lock, sol Shift, sol Ctrl ve sağda Backspace, Enter, sağ Shift, sağ Ctrl, onun yanında Windows’un iki tuşu ve solda Boşluk tuşu bulunmaktadır. Sol üstte tek başına Esc tuşu vardır.

Klavye Nasıl Kullanılır?

Tuştakımı hatasında önce kablo denetlenmeli, bozuksa değiştirilmelidir. Tuşların biri veya birkaçı çalışmıyorsa çıkarılıp saf suyla temizlenmelidir. Klavyeler artık çok ucuzladığı için gövdedeki bozukluklarda komple değiştirilmektedir.

Harf bölümünde F tuştakımında A ve K üzerinde, Q tuştakımında F ve J üzerinde ve bütün klavyelerde sayı bölümünün 5’i üzerinde başlama kabartıları vardır.

Standart tuştakımı dışında öher dilin fiziksel tuştakımı olduğu giamı bulunur

Acil Durumda Ekran Klavyesine Erişim

Windows XP kullanıyorsanız.

Sponsorlu Bağlantılar

Başlat – Tüm Programlar(Programlar) – Donatılar – Erişilebilirlik – Ekran Klavyesi

Yörüngesini izliyerek “Ekran Klavyesi”ne ulaşabilirsiniz

Bundan sonra yapacağınız şey, farenin imlecini parmaklarınız gibi kullanmaktır.

Ekran Klavyesi programı, Windows’un daha ileri sürümünde de bulunur.

Bilgisayar Bileşenleri – Klavye Nedir? Klavye Çeşitleri ve Klavye Hakkında Bilgiler
4.8 (96.67%) 30 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.