ComboFix Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım

1
Sponsorlu Bağlantılar

ComboFix İle Virüs Malware Trojanler Temizleyin

Son dönemde internet kullanım oranlarının hızla yükselmesi nedeniyle kötü niyetli yazılımların sayısında da ciddi artış olmuştur. Kötü niyetyazılım derken malware,virüs,trojan benzeri yazılımları kast etmekteyim. Doğal olarak bu tür yazılımlara karşı güvenlik yazılımları kullanmak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmakta. Bu nedenle burada   sUBs firması tarafından üretilen Combofıx yazılımını tanıtmaya çalışacağız.

İlk önce programı indirin; ComboFix 

ComboFix Kullanımı

Programı ilk açtığınızda “I Agree” yani kabul ediyorum seçeneğini seçtiğinizde aşağıda belirtildiği gibi bir mavi ekran açılacaktır.

Bu komuttan sonra ComboFix yazılımı ilk kez çalışmak için  hazırlanacaktır. Hazırlık işlemi bittiğinde ComboFix sisteminizde geri yükleme noktası yaratmaya başlayacaktır. Herhangi bir sorun gerçekleşmesi durumunda “Sistem Geri Yükleme”yi kullanarak sisteminizi tekrar eski haline döndürebilirsiniz.

Ardından aşağıdaki gibi sisteminizdeki Windows Kayıt Defteri’nin bir yedeği alınacaktır.

ComboFix Windows Kayıt Defteri’ni yedeklediğinde sisteminizde Windows Recovery Console (Windows Kurtarma Konsolu)’nun yer alıp almadığını kontrol edecektir. Eğer kurulu değilse karşınıza aşağıdaki pencere çıkacaktır.

Yazılımın işleme devam etmesi için “Yes” tuşuna basarak devam etmeniz gerekiyor. Ama şunu hatırlatalım kurtarma konsolu’nun yüklenebilmesi için aktif bir internet bağlantınız olmalıdır. Eğer konsol kurulamazsa ComboFix   çalışmaya devam etmeyecektir. Kurulum hatasız tamamlandığında aşağıdaki uyarı penceresi karşınıza gelecektir.

Burada da “Yes” tuşuna basarak ComboFix’in tarama işlemini başlatabilirsiniz.

İşlem başladığında ComboFix bilgisayarınızın internet bağlantısını kesecektir. ComboFix işlemi tamamladığında otomatik olarak internet bağlantınızı tekrar açacaktır.

Tarama işlemi bir süre devam edeceğinden dolayı bilgisayarınızda bu süreç içerisinde hiç bir işlem gerçekleştirmemeye çalışmanız yararınıza olacaktır.

Program bilgisayarınızı tararken saat formatınızda da değişiklik yapacaktır ancak işlemler bittiğinde yeniden eski haline getirecektir. Tarama işlemi sırasında çeşitli aşamalar devam edeceğinden dolayı açık olan ekranda aşağıdaki gibi farklı işlemler görebilirsiniz.

Bu basamakların adedi her bilgisayarda değiştiğinden dolayı lütfen sabırlı olun ve tüm aşamalar tamamlanana kadar bekleyin.

ComboFix işlemleri tamamladığında aşağıdaki rapor hazırlama işlemi başlayacaktır. Bu süre içerisinde de yine programa herhangi bir şekilde dokunmamanız gerekiyor.

Eğer işlem sırasında masaüstünüz  kaybolursa endişelenmeyin. İşlemler tamamlandığında masaüstünüz tekrar eski halini alacaktır. Rapor tamamlandığında raporun kaydedildiği adresi aşağıdaki gibi görebiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

ComboFix tüm işlemleri tamamladığında program otomatik olarak kapanacak ve saatiniz eski orijinal formatına dönecek. Ardından ise otomatik olarak aşağıdaki gibi rapor açacaktır.

Böylece yazılım sisteminize kurulum işlemini bitirir. ComboFix ilk çalışmasında bile muhtemelen sisteminizdeki tüm zararlı yazılımları temizlemiş olacak  ancak yine de temizleyemedikleri olursa raporda belirtecektir.

ComboFix Nasıl Kullanılır? Resimli Anlatım
3.8 (76.67%) 6 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

  1. basarılaırınızın devamını dilerim combofix lazım olan sohbet sitemizdeki arkadaşları sizin sitenize yönlendiriyorum başarılar dilerim bilgilix ailesi.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.