En İyi Açık Kaynak Kodlu Programlar

0
Sponsorlu Bağlantılar

En Kullanışlı Açık Kaynak Programları Nelerdir?

Güvensiz görülen açık kaynak kodlu programlar aslında en güvenilir programlardan birisi. Çünkü profesyonel geliştiriciler tarafından geliştirilmekte ve birçok popüler programların bir çoğu açık kaynak kodlu. Bu isim ilk defa duyanlara güvensiz gibi gelebilir ama Türkçe anlamı “toplum için toplum tarafından yaratılan”. Sonuç olarak açık kaynak kodlu programlar en küçük detaya kadar düşünülerek geliştirilmiş programlar. Çünkü bunları toplumun içinde yaşayan normal insanlar geliştirmekte. Aşağıda açık kaynak kodlu ve popüler olan bazı programları veriyoruz.

Açık Kaynak Kodlu ve Popüler Programlar

Miro Programı

Birden çok görevi aynı anda yapabilen ve tasarım olarak da oldukça hoş olan bu program hem açık kaynak kodlu hemde popüler bir program. Video izleyebilir, müzik dinleyebilir, internet sitelerindeki ses ve videoları açabilir ve daha birçok şey.

“http://www.getmiro.com/” sayfasını ziyaret edin.

VLC Programı

Video ve ses dosyalarını görüntüleyebileceğiniz en popüler programlardan birisi. Birçok video ve ses formatlarını desteklemektedir. Windows Media Player da açamadığınız videoları yada müzikleri VLC ile açabilirsiniz.

VLC Media Player Resmi Sayfadan İndir

ClamWin Free Antivirus Programı

Gayet sade bir görünüme sahip bu program görevini başarılı bir şekilde yapmakta. Virüsler ve casus yazılımlar için yüksek algılama oranları, Tarama Zamanlayıcısı, Virüs Veritabanı, Bağımsız bir virüs tarayıcı ve Microsoft Windows Gezgini’ne sağ tıklama menüsü entegrasyonu, Virüsten etkilenen ekleri otomatik olarak kaldırmak için Microsoft Outlook’a eklenti gibi birçok özelliğe sahip.

ClamWin Free Antivirus Resmi Sayfadan İndir

Filezilla Programı

Filezilla programı dünya çapında kullanılan bir FTP yöneticisidir. Hızlı ve basit bir yapısı olan bu program hem Türkçe hemde sürekli güncellenmekte.

Filezilla Resmi Sayfadan İndir

UltraDefrag Programı

Disk birleştirme programları arasında popüler olan bu program sürekli olarak kendini geliştirmektedir. Bilgisayarınızı optimize edebileceğiniz faydalı programlardan.

UltraDefrag Resmi Sayfadan İndir

Gimp Programı

Photoshop programı kadar olmasa da resim düzenleme konusunda son derece iddaalı bir program. Üstelik Photoshop programının birçok özelliğine de sahip. Her çıkardığı sürümde de Photoshop programına bir adım yaklaştırmakta.

Gimp Resmi Sayfadan İndir

OpenOffice Programı

Microsoft Office programının ücretli olması bu tür kullanıcılar için büyük sıkıntı idi. Ama artık değil. Çünkü OpenOffice programı hem ücretsiz hemde Microsoft Office programının aynısı. Zaten dünya çapında popüler bir program oldu.

OpenOffice Resmi Sayfadan İndir

LibreOffice Programı

OpenOffice programı sonraki zamanlarda Oracle tarafında satın alında ve bu duruma tepki olarak da LibreOffice programı geliştirildi. Yine ücretsiz bir ofis programı.

LibreOffice Resmi Sayfadan İndir

7-Zip Programı

Winrar ve Winzip programlarının ücretli olması kullanıcıları oldukça sıkıntıya girmekteler. Ama bunların ücretli olmasına tepki olarak geliştirilen bu program ücretsiz ve her türlü sıkıştırma işlemlerini yapmakta.

7-Zip Resmi Sayfadan İndir

Mozilla Thunderbird Programı

Bir e-posta istemcisi olan program sayesinde birden fazla e-mail hesaplarınızı kaydedebilirsiniz. Bu alanda iddaalı ve görevini başarılı yapan bir program. Birçok e-mail hesabını desteklemektedir.

Mozilla Thunderbird Resmi Sayfadan İndir

Firefox Programı

İnternet Explorer’ı belki de tahtından indirin bu program Chrome’dan sonra 2. plana düşse de internet tarayıcıları arasında en iyilerden ve kendini sürekli geliştirmekte.

Firefox Resmi Sayfadan İndir

Pidgin Programı

IM, ICQ, WLM, Yahoo!, IRC, Bonjour, Gadu-Gadu, ve Zephyr gibi popüler mesajlaşma programlarını destekleyen toplu anlık mesajlaşma programıdır.

Pidgin Resmi Sayfadan İndir

Sponsorlu Bağlantılar

Notepad++ Programı

CSS, C, C++, C#, Java, JavaScript, SQL, HTML, XML ve PHP gibi birçok programlama dillerini destekleyen kapsamlı ve gelişmiş bir not defteri programıdır. Windows Not Defteri yazılımına alternatif olarak kullanabileceğiniz bir program. Üstelik yazdıklarınız bilgisayar aniden kapansa dahi kaybolmaz.

Notepad++ Resmi Sayfadan İndir

Inkscape Programı

Adobe Illustrator, CorelDraw programına alternatif olarak kullanılabilen açık kaynak kodlu bir çizim programı.

Inkscape Resmi Sayfadan İndir

En İyi Açık Kaynak Kodlu Programlar
5 (100%) 2 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.