En İyi Oyun Konsolu Hangisi? 2012

0
Sponsorlu Bağlantılar

Sizin İçin En İyi Konsol

Oyun sektörü her geçen gün büyüyor ve oyun konsolları ile birlikte bambaşka bir hal aldı. Oyunu hiç sevmeyen bile hayatından en az bir kere tetris, mario benzeri oyunları denemiştir.Bu oyunlar zamanında kalanlar için konsollar bir mucize eseri olarak gelebilir. Peki bu mucize eserleri arasında en iyileri  hangileri?

Xbox 360, PlayStation 3 ve Wii U… Piyasanın en iyi konsolları hiç şüphesiz bu üç oyun konsolu. Peki bu oyun konsolarında durum nasıl ve fiyat performans durumu nasıl? Hangi oyun konsolu size göre, hangi oyun konsolunu almalısınız gibi soruların yanıtları bu yazıda.İlk önce sizin için en iyi konsolun hangisi olduğuna karar verin ardından da bu konsollar için çıkarılan en iyi oyunları aşağıdaki linkten öğrenin.

2012 Yılının En İyi Oyunları 

Yeni Nesil Oyun Konsolu Wii U

Wii U piyasaya yeni çıktı. Çağdaş donanımı sayesinde devekran televizyonlarda HD çözünürlük sunuyor. Modern oyunlar için de yeterince hızlı. Ama en göze batan özelliği,farklı kontrol anlayışlarını tek bir cihazda birleştiren tabletkontrol birimi. Bir kontrol biriminde bulunması gereken tuşların (iki yan tuşu, iki analog çubuk ve yön tuşları) yanında, 854×480 çözünürlükte 6,2 inçlik birdokunmatik ekrana da sahip. Dokunmatik ekran, televizyonun yanında ek bir görüntü cihazı olarak kullanılabiliyor. Hafiflik, hassas algı, çeşitli pozisyon-hız sensörlerı ve NFC (Yakın Alan İletişimi), kontrol biriminin diğer dikkat çekici özellikleri. Konsolun temel kusuru DVD ve Blu-ray film oynatamaması.

Değerlendirme

Wii U tüm aileye hitap eden bir konsol. Ayrıca selefi Wii’nin aksine ciddi oyuncuları da kendine çekiyor. Tüm yaş gruplarına yönelik Super Mario Bros., Mario Kart ve Zelda gibi klasik Nintendo oyunlarının yanında, daha çok yetişkinlere hitap eden ZombiU, Batman: Arkham City ve Mass Effect 3 gibi oyunlar da bulunabiliyor. Wii U, rakiplerinden daha pahalı. Ama şimdiden meşhur olantablet kontrol birimi ve yanında gelen Nintendo Land’le hemen eğlenceye dalabileceğinizi düşünürseniz, fiyatı çok da yüksek değil.

Fiyat: 350 euro (Yurt dışı)

Yılların Deneyimi PlayStation 3

PlayStation 3’ün son sürümüne “super slim” (süper ince) adı verilmiş. Cihaz önceki sürüm PS3 Slim’le karşılaştırıldığındaönemli bir güncelleme. O kadar ince ki oturma odanızın her köşesine rahatlıkla sığıyor. Her zaman olduğu gibi cihazı yatay ya da dikey yerleştirebiliyoruz; pozisyon cihazın çalışması açısından bir fark yaratmıyor. Blu-ray oynatıcı, ne oyun oynarken ne de film izlerken rahatsız ediyor, arka planda sessizce çalışıyor. Sony’nin PS3’den Slim’e geçerken oldukça düşük seviyelere çektiği güç tüketimindeyse bir artış yok. Piyasada ortalama 100 liraya bulunabilen PlayStation Move ise etkili, kendini kanıtlamış bir hareket kontrol birimi.

Değerlendirme

PS3 “Super Slim”, oyun deneyiminden fazlasını sunan bir cihaz isteyenler için en iyi seçenek. Blu-ray sürücüsü sayesinde, DVD ve Blu-ray filmleri tam kalitede hatta eğer destekleniyorsa 3Dizlemek mümkün. 500GB boyutlu sabit sürücü, PlayStation Store üzerinden sunulan oyun demoları, indirilebilir oyunlar ve diğer içerik için yeterli. Ayrıca piyasada bulunan oyunların çoğunun PS3 sürümleri bulunuyor. Uncharted 3, Heavy Rain ve Gran Turismo 5 gibi PlayStation’aözel oyunları da içeren uzun oyun listesinin ciddi oyuncuları memnun edeceği kesin.

Ölmeyen Oyun Konsolu Xbox360

Fiyat: 740 TL

Microsoft’un oyun konsolu Xbox360 slim’de DVD sürücü bulunuyor. Yani ne yazık ki Blu-ray oynatamıyor. Bu nedenle pek çok oyun birden fazla DVD’ye yüklenmiş olarak geliyor. Oyunları sabit sürücüye yüklemezseniz disk değiştirmek zorunda kalıyorsunuz. Bunun dışında konsolun donanımı, mevcut oyunlar için halen güncel.

Bilgisayar oyunlarının neredeyse tamamı konsol performansına uyacak şekilde kırpılabiliyor. Performanssorunları taşıyan sadece birkaç oyun bulunuyor. Konsolundikkat çekici özelliklerinden birisi, işletim sisteminin görünen yüzü olan dashboard; PS3 ve Wii U’yla karşılaştırıldığında son derece modern ve kullanımı kolay. Xbox360 oyunlarını, Kinect sayesinde hareket kontrol birimiyle oynamak mümkün. Kinect’le ayrıca bir kontrol birimine ihtiyaç duymadan sadece vücut hareketleri ve sesle oyun oynayabiliyorsunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

Değerlendirme

Xbox 360, tüm oyun severlere hitabeden bir konsol. FIFA’dan Call of Duty’ye, Assassin’s Creed’e eski, yeni çoğu oyun Xbox’a uyarlanıyor; seçenekler neredeyse sınırsız. Halo serisi ve Forza gibi Xbox’a özel oyunları da unutmamak lazım. Mevcut kullanımının çok ötesinde bir potansiyele sahip olan Kinect’in de oldukça heyecan verici olduğunu belirtmeliyiz. Hiçbir kontrol birimi kullanmadan hareketli kontrol sunan başka bir firma yok. 700 TL (250GB) fiyatıyla Xbox, güncel konsolların 3 yıldızından biri…

Fiyat: 700 TL (250 GB)

Kaynak: Chip

En İyi Oyun Konsolu Hangisi? 2012
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.