Ev Ağı Nasıl Hızlandırılır?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Yavaş Ev Ağını Hızlandırma

Ev ağınızı istediğiniz performans ile kullanamıyor musunuz? Dosya aktarımı yaparken, oyun oynarken ve diğer ağ işlemlerinde sıkıntı ve problemler yaşıyorsanız ev ağınızı hızlandırmanın zamanı gelmiş demektir.Ev ağınızı yavaşlatan olası nedenleri ortadan kaldırmak için aşağıdaki önerilerimizi uygulamalısınız.

Wi-Fi sinyalinizi kontrol edin

Wi-Fi ağlarında router’ınızı uygun bir yere yerleştirmenin yanında kullandığınız kanalın yoğun olmaması da önemlidir. Hangi kanalın ne kadar dolu olduğunu Windows’ta InSSIDer ilegörebilirsiniz. Android’de ise Wifi Scanner for Android, ağınızın durumunu hoş bir grafik üzerinde gösteriyor.

Sabit bilgisayarlar ve cihazlar için mümkünse Wi-Fi yerine çok daha kararlı ve hızlı bir bağlantısunan ethernet kablolarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Router ayarlarını gözden geçirin

Sizi hızlandıran ayarı (2.4GHz, 5GHz arasındaki seçim gibi) kendiniz deneyerek bulmanız gerekiyor. İzleyebileceğiniz genel bir çözüm, firmware’inizi son sürüme yükseltmek olabilir. Wi-Fi sinyalinizi güçlendirmek için daha büyük bir antene terfi etmeyi de düşünebilirsiniz.

Cihazınız Gigabit bağlantıyı desteklemiyorsa (kapasitesi sadece 100Mbps ise) yeni bir router satın almak, ağınızın hızını önemli ölçüde artırabilir.

Eski Switch’ler sorun yaratabilir

Cihazınızın kapasitesi sadece 10/100Mbps ise ve Gigabit‘i desteklemiyorsa, donanımınızı yükselterek ağınızı hızlandırma olanağınız var demektir. Bunun yanında cihazınız desteklese bile bağlantınızın Gigabit olduğunu anlamak için üzerindeki led’leri kontrol edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Doğru ağ kablosu kullanın

Ağ kabloları temel olarak Cat-5, Cat-5e ve Cat-6 olarak üçe ayrılabilir. Cat-5’in sunabildiği en yüksek hız, 100Mbps’dir. Cat-5e ise ev ağlarında en sık kullanılan kablodur ve Gigabit hızlarına ulaşabilir. Cat-6, 37 metrede 10 Gigabit’e ulaşabilir ancak pahalıdır ve evde kullanmanıza genellikle gerek yoktur.

Hangi kabloya sahip olduğunuzu kablonuzun üzerinde yazanlara bakarak anlayabilirsiniz. Cat-5 “CATEGORY 5”, Cat-5e ise kablonuzun üzerinde genellikle “ENHANCED CATEGORY 5” ibaresiyle tanımlanıyor.

Yeni ağ kartı almalı mı?

Router veya switch’iniz gibi ağ kartınız da sizi 10/100mbps hızlarına hapsediyor olabilir. Bu durumda bir masaüstü PC’ye sahipseniz yeni bir Gigabit ağ kartı satın alabilirsiniz. Ancak Laptopveya hepsi bir arada PC’lerde ağ kartınızı değiştirmeniz çok da kolay olmayabilir.

Çok eski bir bilgisayara sahipseniz, işlemcinizin ağ kartınıza yetişememesi de söz konusu olabilir.

Ev Ağı Nasıl Hızlandırılır?
3.3 (65%) 4 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.