FaceTime Nedir? Ne İşe Yarar?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Sizin sorunuz:

iPhone telefon modellerinde yer alan FaceTime özelliği nedir? Yanılmıyorsam iPhone 4 ile birlikte gelen bu özellik ne gibi avantajlar sunuyor yada ne işe yarıyor.FaceTime özelliği hakkında bilgiler verebilir misiniz? Şimdide teşekkürler…

Bizim cevabımız:

FaceTime Nedir?

FaceTime iPhone 4, İPhone 4S ve Apple iPod touch’ın (4th Generation) videolu görüşme özelliğidir. Apple tarafından geliştirilmiş ve WWDC 2010’da duyurulmuştur. Apple FaceTime ismini FaceTime Communications şirketinden satın almıştır. FaceTime sadece iPhone 4’de ve Apple iPod touch (4th Generation) bulunmaktadır önceki modeller bu özelliği desteklememektedir. Appleşirketinin tanıttığı İOS 6′ da, bu özellik artık wifi üzerinden kullanılmakla kalmayıp, 3G ve 4G şebekeleri üzerinden de kullanılabilecektir.

FaceTime’ı Aktifleştirme

FaceTime‘ın aktifleştirilme gibi bir ön derdi var. Apple, FaceTime iletişimini tamamen kendi yönetiyor. Bu nedenle,FaceTime kullanacak telefon sahibinin numarası üzerinden bir kayıt alıyor. FaceTime’ı etkinleştirebilmek için, çalışan (aktif), SMS alıp verebilen bir hattın, telefona takılı olması gerekiyor.

FaceTime‘ın aktifleştirme sürecini “Ayarlar > Telefon” kısmından başlatabiliyorsunuz.

Bu etkinleştirmenin ilk adım, telefonunuzun arka planda, uluslararası bir telefon numarasına SMS göndermesi. Genel olarak tespit edilen numara, bir İngiltere (+44) numarası. Amerika‘da farklı lokal numaralar olabiliyor. Eğer Türkiye’deki operatörler FaceTime aktifleştirmesine doğrudan destek vermiyorsa (veriyor mu bilmiyorum) uluslararası SMS tarifesinden ücretlendirilerek yapıyoruz bunu.

Gönderilen SMS‘lere cevap olarak bir takım şifreli bilgiler yine SMS olarak geliyor. Bunların hepsi arka tarafta. Görmüyorsunuz!

Gelen SMS‘lerle iPhone kendini yapılandırıyor ve size FaceTime‘ın aktif olduğunu gösteriyor.

FaceTime İle Görüşme Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle her Wi-Fi bağlantısının ilk aşamasında, iPhone eve bağlanıyor. Yani Apple‘a. Apple sunucularındaki bir adrese (www.apple.com/library/test/success.html), istek yapıyor. Gelen yanıtı kontrol ediyor, bir de kendine hazırlanmış bir paketi alıyor. Bu başlangıç iletişiminin neticesinde, iPhone kendini Apple‘a o anki ağınızın dış IP‘si üzerinden kayıt ettiriyor. (Bu iletişimi güvenlik duvarları engelleyebilir!)

Apple artık sizin telefon numaranızı ve IP numaranızı biliyor. iPhone‘unuzu, Jabber sunucusuna katıyor. FaceTime aramalarına hazırsınız.

Tam bu durumdayken, rehberinizden bir ismi açıyorsunuz. FaceTime tuşuna basıyorsunuz:

Apple sunucularına o kişinin telefon numaralarıyla kaydolmuş bir IP var mı diye soruluyor. Var ise… cümbüş başlıyor:

Kaliteli bir ses / görüntü transferiyle iletişimin tadına varıyorsunuz.Wi-Fi üzerinden görüştüğünüz için de telefon faturası endişeniz olmuyor.

FaceTime Nedir? Ne İşe Yarar?
2.9 (58%) 10 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.