HTC Bootloader Kilidi Nasıl Kaldırılır? (Resimli Anlatım)

1
Sponsorlu Bağlantılar

HTC Bootloader Kilidi Nedir?

Akıllı telefon pazarında oldukça iyi bir yeri olan HTC telefonları ilk geldikleri zaman Bootloader kilidi ile gelmekteler. Bu bootloader kilidi ne işe yarar derseniz biraz açıklamaya çalışalım.

Bootloader kilidi sayesinde üretici firma cihazın yasal olmayan kullanımları engellemek ve kendi izni olmadıkça bu telefonların başka amaçlar için kullanılmasına izin vermemek için bu yöntemi kullanmaktadır. Ancak firma bu telefonlarda kullanılan bootloader kilidini kaldırabilme imkanını tanımakta. İşlem tamamen yasal olarak yapılabildiği için yapılması gerekenleri buradan veriyoruz.

HTC Bootloader Kilidini Kaldırma

Önce HTCdev sitesine girerek uygun şekilde kayıt yaptırmak gerekli. Bu nedenle buradan kayıt oluyoruz. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra HTCdev sitesinde “unlock bootloader” kısmına gitmemiz gerekiyor. İlgili kısıma buradan gidebilirsiniz. Sayfaya gidince sağ tarafta HTC Sensation TUR var onu seçiyoruz. Daha sonra unlock işlemini yapabilmek için verilen adresteki Google Android SDK, Java ve HTC Sync uygulamalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. Uygulamaları indirme işlemi bitince artık unlock işlemine geçebiliriz.

İşlemleri verilen sırayla yapmanız gerektiğini hatırlatalım;

– Telefonu kapatın ve pili çıkartın. Bir süre bekleyin ve pilini geri takın.

– Ses kısma ve güç tuşuna basılı tutun ve bekleyin. HTC Bootloader menüsü çıkacak.

– Çıkan menüden FASTBOOT seçeneğini güç butonuna basarak seçiyoruz.

– Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.

– C diskinde Android diye bir klasör oluşturun ve bu klasöre  indirdiğimiz uygulamalardan Android SDK dosyasını atın.

– Android-sdk-windows klasörünün içindeki platform-tools klasörüne girin, adb.exe ve AdbWinApi.dll dosyalarını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelin ve buraya yapıştırın. android-sdk-windows klasörünün içindeki tools klasörüne girin, fastboot.exe dosyasını kopyalayın ve Android klasörüne geri gelip yapıştırın. Eğerki bu dosyaları klasörlerde bulamıyorsanız buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

– Bilgisayarınızda Başlat’a basın Menüde çıkan boşluğa (Win7 ve Vista Boşluk, XP de Çalıştır kısmındaki boşluğa) CMD yazıp Enter’a basın vekomut satırına girin

8- Açılan ekranda cd c:\android yazarak ve enter’a basın.

– Sonra cd tools yazarak ve tools klasörüne girin.  fastboot oem get_identifier_token kodlarını girin ve enterlayın

– Bu komutu girdikten sonra resimdeki gibi uzun bir kod kümesi karşınıza çıkacak. Çıkan kodu kopyalayın.  Nasıl kopyalıyoruz derseniz, CMD ekranına sağ tıklayıp işaretle diyeceksiniz. <<<< Please cut following message>>>> kısmı ile <<<< Identifier token end>>>> kısmına kadar kopyalayacaksınız. Kopyalama için enter’a basmanız yeterli. Unutmayın bu ilk ve sondaki uyarı mesajlarını da kopyalayacaksınız.

– Oradaki kodu kopyaladıktan sonra buradaki HTCdev sitesine girin. Step 10 kısımına ise kodumuzu yapıştırıyoruz ve submit diyoruz.

– Submit dedikten sonra Token Submitted Succesfully mesajı  çıkıyor. HTC bize bir mail yolluyor ve bu mailde bundan sonra gitmemiz gereken linki veriyor. İşte o link. Gelen mail ile beraber Unlock_code.bin diye bir dosyageliyor. Bu dosya HTC tarafından bizim telefonumuz için özelleştirilen bir unlock dosyası.

-Unlock_code.bin dosyasını C’ sürücüsündeki hedef olarak kullandığınız tools klasörüne kopyalayın.

-Tekrar CMD ekranına geri geliyoruz ve C:\ Android\ Tools> alanına fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin kodunu giriyoruz.

Sponsorlu Bağlantılar

– Bu işlemlerden sonra telefonumuzun ekranında Unlock Bootloader? diye bir kısım açılıyor. Ben kilidi açmak istiyorum derseniz üsttekini seçeceksiniz. Hayır vazgeçtim istemiyorum diyorsanızda alttakini seçeceksiniz.

Böylece işlem bitmiş oluyor cihaz kendini yeniden başlatarak  fabrika ayarlarına geri dönüyor. Böylece cihazın  Bootloader kilidini, HTC’nin resmi olarak sunduğu yollardan kaldırmış olduk.

HTC Bootloader Kilidi Nasıl Kaldırılır? (Resimli Anlatım)
3 (60%) 2 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.