İki Bilgisayar Arasında Ağ Kurulumu (Resimli Anlatım)

0
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarlar Arası Ağ Kurulumu

Ağ bağlantısı iki yada daha fazla bilgisayar arasında kurulan ve bazı çevresel donanımların ortak kullanımını(yazıcı gibi) yada veri paylaşımı sağlamak amacıyla kurulmuş bir yapıdır. Diyelimki evinizde bir masaüstü pc ve birde laptop bilgisayarınız var. Bu iki bilgiyar arasında ağ kurmayı anlatmaya çalışacağım. Bahsettiğimiz iki bilgisayar arasında ağ kurma işlemine başlayalım.

-Öncelikle iki bilgisayar arasında ağ kurabilmemiz için bir ethernet kablosuna ihtiyacımız var. Kabloyu edindikten sonra bir ucunu ana bilgisayarımıza (kolaylık olsun diye böyle bir isim verdik bundan sonra masaüstü bilgisayarımıza 1. bilgisayar, laptopa da 2.bilgisayar diyeceğiz) diğer ucunu da laptomuzun uygun girişine takacağız.

-Kablo bağlantısı yaptıktan sonra her iki bilgisayarda da ağ bağdaştırıcısına Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) bölümünden uygun ayarlama yaptıktan sonra ağımız hazır olacak. Ağ bağdaştırıcılarında iki işlem yapacağız birincisi IP adresi tanımlamak, ikincisi isealt ağ maskesi tanımlamak.  Her iki bilgisayarda bu bölümlere sırasıyla aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz;

Birinci PC

  • IP adresi: 192.168.1.1
  • Alt ağ maskesi: 255.255.255.0

İkinci PC

  • IP adresi: 192.168.1.2
  • Alt ağ maskesi: 255.255.255.0

Şimdi ağ kurulumu bitti sıra ağı kontrol etmeye geldi onun için de bir bilgisayardan komut satırına girip diğer bilgisayara Ping atacağız yani küçük bir veri komutu yollayacağız. Bu işlemi şu şekilde yapacağız;

Ping gönderilecek hedefin IP adresi

Sponsorlu Bağlantılar

Örneğin; ping 192.168.1.1  (doğru yazmaya dikkat edin)

Artık ağ üzerinden veri paylaşımı yapabileceğiz. Bunun için girdiğimiz bilgisayardan (laptop olduğunu varsayıyorum) birinci bilgisayara şu şekilde bağlanabiliriz.

İki Bilgisayar Arasında Ağ Kurulumu (Resimli Anlatım)
3 (60%) 2 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.