iPad’e Video Nasıl Yüklenir?

2
Sponsorlu Bağlantılar

iPad’de Dosya Biçimi Değiştirmeden İstediğin Video’yu İzle

iPad’inizde vide izlemek istiyorsanız doğru adrestesiniz. iPad’lernizide istediğiniz gibi video ve istediğiniz filmleri kaliteli bir şekilde izleyebileceksiniz.  iPad’e video yüklemek, yabancı sinemalar izlemek ister misiniz? Üstelik dosya biçimi değiştirmeye ve kablolara gerek olmadan. Tek tek tane tane anlatıyoruz…

Sponsorlu Bağlantılar

iPad, ekran çözünürlüğü, görüntü kalitesi, pil ömrü ve kolay taşınabilirliği gibi özelliklerinden dolayı, her yerde film izleme imkanı sunan en iyi medya oynatıcılarından biri sayılabilir.

Film keyfi için tüm imkanlar mevcutken, iPad’e dosya aktarmak için çekmeniz gereken çile, sizi bu keyiften alıkoyuyor. İndirdiğiniz bir filmi, öncelikle iPad’i yönetmek için kullandığınız yazılım olan iTunes’un kabul edeceği bir biçime dönüştürmeniz gerekiyor.

HD bir film için biçim değiştirme işlemi, bazen saatler alabilir. Bu işkenceden hemen sonra iPad’i bilgisayarınıza bağlayarak, biçimini uygun hale getirdiğiniz dosyayı aktarmanız gerekiyor. Bu eşleştirme uygulaması da epey zamanınızı alabilir.

Uzun lafın kısası; bü mükemmel mobil cihazda film izlemek, pek de kolay olmuyor.

AVPlayerHD Yüklemeniz Gerekmekte

Bu eksikliği gören uygulama geliştiricilerden biri olan EplayWorks, iPad’de film izleyebilmek için harika bir çözüm bulmuş.

Fiyatı 2,99 Dolar olan uygulamayı indirip kurduktan sonra hem daha kolay aktarma yapabiliyor hem de daha geniş dosya biçimlerini kullanabiliyor olacaksınız.

Şimdi bu mucizenin nasıl gerçekleştiğine biraz daha detaylı bakalım.

Kurulumdan hemen sonra başlattığınızda, sıra dosya aktarma işlemine geliyor.

Bilgisayarınızdaki dosyayı, eskiden olduğu gibi iTunes’un anlayabileceği biçime dönüştürmenize de gerek yok. AVI, MOV, MP4, WMV, FLV gibi popüler bütün dosya biçimlerini desteklediğinden dolayı hemen aktarma işlemine geçebilirsiniz.

AVPlayerHD buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Dosya aktarma işleminde de sizi bir başka kolaylık bekliyor. Kablolardan kurtuluyorsunuz.

Çünkü uygulama, bilgisayarınızın tarayıcısından veya FTP yazılımından, doğrudan iPad’e kablosuz ağ (WiFi) üzerinden dosya aktarabiliyor.

Bunun için öncelikle iPad’de AVPlayerHD uygulamasını açıp, “WI-FI Transfer” butonuna basmanız gerekiyor. Bu ekrana geldiğiniz anda iPad, otomatik olarak bir FTP sunucusuna dönüşüyor.

Sunucunun adresi de bu ekranda sizinle paylaşılıyor. Benim denemelerimde genelde bana 192.168.1.35 adresini ve tarayıcı için 8080, FTP yazılımı için de 2121 portunu verdi.

Sonrasında ise hemen bilgisayarınızın başına geçin ve size verilen sunucu adresini ya tarayıcınıza ya da FTP yazılımınıza girin. Genelde herkesin bilgisayarında FTP yazılımı yüklü olmaz ama tarayıcı mutlaka vardır.

O nedenle tarayıcı kısmını anlatarak devam edeceğim bu işleme.

Tarayıcınıza doğrudan 192.168.1.35:8080 yazdığınızda sizi özel bir sayfa karşılayacak.

Bu sayfada “Gözat” butonuna basarak, iPad’e yüklemek istediğiniz video dosyasını seçmeniz yeterli. Daha sonra da “Submit” butonuna basarak yükleme işlemini başlatabilirsiniz.

Dosya aktarma işleminin ne aşamada olduğunu iPad ekranından takip edebilirsiniz. Benim denemelerimde saniyede 800 KB’a yakın transferler gerçekleştirdim. İsmini açıklarsam kriz çıkacak, dandik bir modem üzerinden transfer yaptığımı da söyleyeyim.

Dosya Transferinde Sorunlarla Karşılaşmayın

Kısa filmlerde pek sıkıntı yaşamadım ama 720p kalitede, yaklaşık 3 GB’lık tek parça bir film yüklerken, tarayıcım 2 kez üst üste kilitlendi ve bu durumda bilgisayarım ancak yeniden başlatılarak kendine gelebildi.

Benim şahsi önerim, yüksek dosya boyutuna sahip videoları FTP yazılımı kullanarak veya birazdan anlatacağım USB seçeneğiyle aktarmanız.

Yazının sonunda size bir güzel haber daha vereyim o zaman. Uygulama, altyazı desteğini de sunuyor. Filmin altyazısını da bu uygulama ile iPad’e yükleyebiliyorsunuz.

Tek yapmanız gereken şey, video dosyası ile aynı dosya adına sahip olmasına dikkat etmek. Film tutkunları, ne demek istediğimi çok iyi biliyorlar zaten.

USB Flash Bellek’ten Video Yüklemek

Kablosuz değil de illa daha hızlı olsun diye USB üzerinden aktaracağım diyenler için de uygulamanın çözümü mevcut. Bunun için iPad’i bilgisayara bağlamak, iTunes’u açıp iPad sekmesindeki Apps penceresine geçiş yapmak yeterli.

O sayfanın altında bulunan AVPlayerHD Documents klasörüne, sürükle bırak mantığıyla film dosyanızı atabilirsiniz.

Cihazınızın Ayarlar Seçeneği

Cihazın ayarlar kısmında bir sürü seçenek var. Bunlardan teker teker bahsedip de yazıyı uzatmayacağım.

Çünkü varsayılan ayarlar, gayet mantıklı görevlere sahip.

Film bittikten sonra sonraki filme devam etsin gibi uçuk kaçık istekleriniz varsa, o zaman ayarlar sayfasında biraz takılabilirsiniz.

Uygulamanın Türkçe altyazı desteği var ama birkaç komut butonu bulunan kendi arabirimi İngilizce.

Uygulamanın bir de dokunmatik özellikleri var ki, tadından yenmez. İleri ve geri sarma işleminin yanı sıra hızlandırma ve yavaşlatma komutlarını parmak hareketleriyle vermek mümkün.

Benim önerim, paranıza kıyın ve bu uygulamayı iPad’e yükleyin. Ben geç kaldım, siz geç kalmayın.

iPad’e Video Nasıl Yüklenir?
4 (80%) 8 oy
Sponsorlu Bağlantılar

2 Yorum

  1. merhabalar gerçektende süper bir uygulama birşey diyeceğim video ekledikten sonra kamera rulosuna nasıl kaydebilirim video paylaşıyorum da indirmekle uğraşmak da istemiyorum ı
    uzun sürüyor he nasıl ekleyebilirm

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.