iPhone 5 İnceleme, Teknik Özellikleri, Tanıtımı ve Fiyatları

1
Sponsorlu Bağlantılar

Apple’ın Yeni Oyuncağı iPhone 5 Tanıtıldı

Apple’ın yeni oyuncağı iPhone 5 dün itibari ile Amerika’da düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. iPhone 5 bekleyenlerin heyecanla izlediği tanıtımda iPhone 5 bir çok yenilikle birlikte geldi.En önemli yeniliği ise 4 inçlik ekranı ve A6 işlemcisi oldu.Şimdi sizlere iPhone 5 ile gelen yenilikleri, iPhone 5’in teknik özelliklerini, iPhone 5’in çıkış tarihini, iPhone 5’in fiyat seçenekleri ve tanıtım videosunu sunacağız.

iPhone 5 ve iPhone 4S Kıyaslama

İlk önce tanıtım videosundan başlayalım

iPhone 5 Tanım Videosu

iPhone 5 Yenilikleri

Her yeni ürün lansmanı olay haline gelen Apple‘in yeni telefonu iPhone5 bugün ABD’nin San Francisco şehrinde düzenlenen bir basın etkinliği ile tanıtıldı. Ekranı 3.5 inçten 4 inçe çıkarılan yeni model yüksek hızlı mobil şebeke türü 4Gdesteği sunuyor.

8 Megapiksel kamerası bulunan iPhone 5‘in diyafram değeri ise f2.4 Apple‘a göre yüzde 40 daha hızlı çekim yapabilen yeni kamerada daha önce standart olarak bulunmadığı için eleştirilen Panorama modu da bulunuyor. Bu modda oluşturulan fotoğraflar ise 28 Megapiksel çözünürlüğe sahip oluyor.

Video modunda Full HD çözünürlükte kayıt yapabilen yeni telefon video kayıt sırasında fotoğraf da çekebiliyor. Ön yüzünde bulunan kamerası 720p çözünürlüğünde video kayıt edebilen cihaz 3G üzerinden FaceTime desteği de sunuyor. 3 adet mikrofona sahip olan iPhone 5‘te ses kayıt özelliği daha da geliştirilmiş.

iPhone‘un en ilginç yönlerinden biri ise bağlantı yuvasının değiştirilmiş olması. Yüzde 80 daha küçük tasarlanan yeni bağlantı yuvası özel bir dönüştürücü yardımı ile eski nesil bağlantıya sahip cihazlarla da kullanılabilecek. Yeni bağlantı yuvasına Lightning adını veren Apple‘ın özel dönüştürücü aksesuar sayesinde (ayrı olarak ücretli satılacak) eski cihaz ve kablolarla uyumluluk sağlaması önemli bir özellik.

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni nesil A6 işlemci kullanan iPhone 5‘te bu işlemci (yine Apple‘ın iddiasına göre) önceki versiyona göre 2 kat daha hızlı. 1 GB RAM’i bulunan iPhone 5 bir süre önce Apple‘un duyurduğu gibi harita hizmetiolarak Google Maps yerine  kendi geliştirdiği haritaları kullanıyor. Yeni haritalar hizmetinde iki nokta arasında yönlendirmeli navigasyon yapılabiliyor. Bu hizmetin Türkiye‘de kullanılıp kullanılmayacağı ise şimdilik belli değil.

SIM kartı da değişen iPhone 5‘te artık Nano adı verilen halen kullanımdaolan Mikro sürümden daha küçük kartlar kullanılacak. Bu da normal karttan mikroya geçerken yaşanan sıkıntıların tekrar etmesi anlamına geliyor.

iPhone 5 Teknik Özellikler

 • 640×1136 piksel 4 inç ekran (326 ppi)
 • A6 işlemci
 • GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 ve LTE (4G) desteği
 • 3 adet mikrofon
 • iOS 6 işletim sistemi
 • Yenilenmiş bağlantı yuvası
 • Arka kamera 8 Megapiksel
 • Ön kamera 1.3 Megapiksel
 • Panorama özelliği
 • Full HD video kayıt fonksiyonu
 • 4G (LTE) desteği
 • Bluetooth 4.0 desteği
 • Nano SIM kart

iPhone 5 Fiyatları ve Çıkış Tarihi

16, 32 ve 64 GB kapasite seçenekleriyle satışa sunulacak iPhone 5, sırasıyla 199, 299 ve 399 Dolar fiyat etiketine sahip olacak. Fiyatların ABD için geçerli olduğunu da hatırlatalım. Beklentilerin aksine iPhone 5‘te NFC ve kablosuz şarj özelliği bulunmuyor.

21 Eylül’den itibaren ilk olarak ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya, Japonya, Hong Kong veSingapur‘da satışa sunulacak olan iPhone 5‘in fiyatı ise önceki model iPhone 4S ile aynı olacak.

iPhone 5 İnceleme, Teknik Özellikleri, Tanıtımı ve Fiyatları
5 (100%) 1 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

 1. herseyi cok güzel iphone 5 sadece sarj çok az gidiyo bunada bi çözüm bulurlarsa 10 numara

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.