Mağaralardan Enerji Santralleri Yapılacak!

0
Sponsorlu Bağlantılar

Mağaralardan Elektrik Enerjisi Üretilecek!

Mağaralar yeryüzünde çeşitli şekillerde oluşan yeryüzü şekilleridir. Bu günlerde mağaraların birer enerji santraline dönüştürülmesi konusunda çalışmalar yürütülüyor. Çalışma ülkemizde bir üniversitenin öncülüğünde sürüyor.

Ülkemizin özellikle doğu anadolu ve Güneydoğu anadolu bölgeleri doğal olarak mağaralarla kaplı. Bu yeryüzü şekilleri arasında çok ilginç özelliklere sahip olanlar var. Örneğin  6-7 katlı yapıya sahip olanlar bile var. Proje mantığını basitçe şöyle anlatalım;

Mağaraların sıkıştırılmış hava deposu olarak kullanılması ve sonraları bu sıkıştırılmış hava ile tirübinlerin çevrilmesiyle elektrik elde edilmesi düşünülüyor. Böylelikle elektrik formunda depolanmayan  enerji, talebin az fiyatın düşük olduğu saatlerde elektrik kullanılarak sıkıştırılmış hava formunda depolanacak ve ihtiyacın yüksek olduğu pik saatlerde elektriğe dönüştürülerek kullanıma sokulacaktır. Böylelikle üretimdeki fazlalık tüketim saatlerine kaydırılarak aradaki fark ortadan kaldırılmış ve sistem stabilitesi sağlamış olacaktır.

Mağaralardan Enerji Santralleri Yapılacak!
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.