Masaüstü Bilgisayar ve Laptoplar Ne Kadar Güç Tüketiyor?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Enerji Tüketim Miktarları

Bilgisayarlar, laptoplar, ve diğer bilgisayar bileşenleri elektrikle çalışan cihazlardır.Peki bu masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, monitörler ve diğer bileşenler ne kadar enerji tüketiyor biliyor musunuz? Bu bilgisayar cihazlarının ne kadar güç tükettiğini diğer elektronik cihazlar gibi kılavuzlarına bakarak görmemiz mümkün değil.Gelin şimdi bu cihazların ne kadar güç harcayıp enerji tükettiklerine bakalım;

Masaüstü PC’lerin enerji tüketimi

Masaüstü PC’lerin diğer PC’lerden daha fazla enerji tükettiğini düşünüyorsanız, haklısınız. Çift çekirdekli işlemciye, entegre Intel grafik çipine, birkaç sabit diske sahip bir PC, boştayken ortalama 50 watt tüketecek, işlem sırasında ise 100 watt’a ulaşacaktır. Daha eski işlemcilerin genel olarak daha fazla enerji tükettiğini söyleyebiliriz. AMD işlemcilerin de Intel işlemcilere göre daha az enerji dostu olduklarını, dolayısıyla daha çok enerji tükettiklerini vurgulayalım.

Ekran kartının sisteminizin çektiği güç üzerinde önemli bir katkısı bulunuyor. Ekran kartına sahip birPC boştayken 10-30 watt daha fazla tüketir. Uç nokta çift kart kombinasyonlarında bu tüketim, ek 50-250 watt’lık yük getirebilir.

Laptop’ların enerji tüketimi

Laptop’lar, masaüstü bilgisayarlardan daha az enerjitüketirler. Laptop işlemcileri ve video kartları, genellikle masaüstündeki eşlerinden yarı yarıya veya daha da az enerjiye ihtiyaç duyarlar. Güçlü laptop’lar bile boştayken 40-50 watt tüketirler. Bu rakam, netbook’larda 20 watt’a kadar düşer. Laptop’larla gelen adaptörlerin çoğu 130 watt‘tan daha yüksek enerji tüketmez.

Sponsorlu Bağlantılar

Monitörlerin enerji tüketimi

Güce aç, ağır CRT ekranlar geçmişte kaldı. Ancak LCD ekranlar arasında güç tüketimi farkları olabiliyor. Örneğin 27 inç’lik Dell UltraSharp U2711 93 watt enerji tüketiyor. 23 watt’lık LG Flatron ise sadece 26 watt’lık bir enerji tüketimine sahip.

Büyük bir monitörün genellikle daha fazla enerji tüketmesini bekleyebilirsiniz. LED ekranların da LCD’ye göre daha az enerji tükettiğini söyleyelim.

Diğerleri

Harici sabit diskler, yazıcılar, hoparlörler boştayken genellikle bilgisayarınızın harcadığı enerjiyeoranla önemsiz bir tüketime sahiptirler. Laptop’unuz fişe takılıyken aynı zamanda şarj oluyorsa, bu onun enerji tüketimini artırır. Ancak bu, elektrik faturanızda çok küçük bir fark oluşturacaktır.

Masaüstü Bilgisayar ve Laptoplar Ne Kadar Güç Tüketiyor?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.