Mozilla Open Web Uygulamaları Geliyor!

0
Sponsorlu Bağlantılar

Android ve iOS’a Rakip Web Uygulamaları Geliyor!

İnternet tarayıcı yazılımı olarak Firefox  kullananlar Mozilla şirketini tanırlar. Bu şirket yaptığı Firefox yazılımıyla ciddi rakipleri karşısında oldukça önemli başarılara imza atmış durumda. Zaman zaman bazı olumsuzluklar yaşasa da sorunların üstesinden kolayca gelmeyi biliyor.

Mozilla firması tarafından üretilen Firefox internet tarayıcı yazılımı kullandığı eklentiler sayesinde  ve açık kaynaklı olmanın avantajı ile güçlü rakipler arasında önemli bir yere sahip. Özellikle Chromenin arkasınsa Google’un ,safarinin arkasında Apple’nin ve internet explorerın arkasında Microsoft’un desteği olduğu düşünülürse rekabet ortamının ne derece ciddi rakiplerle dolu olduğı anlaşılabilir.

Tüm bunların farkında olan Mozilla şirketi Firefox’u dahada güçlendirmek için 2012 yılı içinde web uygulamalarını hayata geçirmeyi planlıyor. Normalde kodlar aracılığı ile yazılmış uygulamalarla bu şekilde daha iyi rekabet edebileceğini düşünen firma  bu uygulamalarda da kâr amacı gütmeyecek.

Uygulamaların dağıtımı sırasında Mozilla hâlihazırdaki Marketplace web uygulama mağazasının kullanılmasını planlıyor. Bu mağaza masaüstü kullanıcıların yanı sıra tablet ve telefon kullanıcılarını da kapsayacak. Uygulamalar herhangi bir tarayıcı, işletim sistemi bağımlılığı olmadan, her yerde çalışabilecek. Yazılım geliştiriciler ücretsiz uygulamaların yanı sıra ücretli uygulamalar da yayınlayabilecek.

Mozilla’nın karşılaşacağı zorlukların bir parçası olarak HTML5, CSS ve JavaScript ile geliştirilmiş uygulamalara geniş bir donanım erişimi sağlamak gösterilebilir. Bu noktada henüz doğal kodun sahip olduğu esneklik yakalanabilmiş değil. Mozilla, bunu başarmak için, Boot to Gecko (B2G) olarak adlandırılan, akıllı telefon ve tabletler için web tabanlı mobil platformu kullanacak, bir yandan da kırpılmış Android temel katmanından yararlanacak. Böylelikle HTML5 ve diğer web uygulama kod desteklerine sahip, tarayıcı tarzı arayüze sahip uygulamaların kapısı açılmış olacak. Mozilla, B2G’nin tanıtımını bu çeyrek içinde yapmayı planlıyor.

Mozilla Open Web Uygulamaları Geliyor!
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.