Ömrü Dolan Uydular Uzayı Çöplüğe Çeviriyor!

1
Sponsorlu Bağlantılar

Uzay Uydu Çöplüğüne Döndü

İnsanoğlu çeşitli işlemler için daima uzaya uydu göndermeye devem etmekte. Uyduların gönderilme amaçları farklı olabilmektedir. Uydular askeri amaçla, veri iletişimi sağlamak amacıyla yada meteorolojik olayları incelemek amacı gibi konular için gönderilmekte. Uydular atmosfer dışında bulundukları için hava şartlarından olumsuz yönde etkilenmemekteler.

Uydularında belli bir ömürleri bulunmakta. Şu an dünya yörüngesinde ömürlerini tamamlamış birçok uydu bulunmakta. Peki bir uydu ömrünü tamamlayınca ne olmakta  derseniz şöyle bir cevap almanız mümkün; ömürlerini tamamlayan uyduların bir kısmı belirlenen yörüngelerde başıboş olarak dolaşmaktalar. Yani şuanda dünyanın yörüngesinde binlerce ömrü sonlanmış uydu parçası bulunmakta.

Uzayda Çöplük

Bu durum uzayında insanlar tarafından çöplüğe dönüştürülmeye başlandığını gösteriyor. Uyduların büyük çoğunluğunu soğuk savaş döneminde kurulan Uzay Gözlem Ağı parçalarından oluşmakta. Bahsedilen uydu artıklarının temizlenmesi gerekmekte çünkü bu başıboş gezen parçalar yeni gönderilen uydulara zarar verebilir.

Ömrü Dolan Uydular Uzayı Çöplüğe Çeviriyor!
4 (80%) 1 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

  1. Uydular bizim için gerekli ve herşeyin sonu olduğu gibi onlarında sonu var. Uzay 4 harften oluşmuyor uzayda dünyadaki 1 kum tanesi kadar yer kaplıyor. Çöplüğe dönen bi yer yok.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.