Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Pinterest Sosyal Ağı

Son zamanlarda yeni bir sosyal paylaşım ağı ile ilgili haberler sıkça gündemde yer almaya başladı. Yeni dediğime bakmayın tüm dünyada yaklaşık 10 milyon kullanıcısı olduğu söyleniyor. Yeni kelimesini ülkemiz için kullandım çünkü yeni yeni duyulmaya başlanmış. Sosyal ağın adı “Pinterest” işlevi ise bir duyuru panosunda iğnelenen duyurular anlamında.

Duyuru panosu dedim çünkü internette gezerken görüp beğendiğiniz resimleri bu ağın size sunduğu bir ortamda toplayabiliyorsunuz. Aslında tüm kullanıcılar benzer işlemleri yaptıkları için görsel açıdan oldukça zengin bir arşive sahip olma imkanınız var.

Site şu an için test aşamasında olduğu için siteye davetiye sistemiyle kayıt olabiliyorsunuz.  Yani sitenin adresine gidip mail adresinizi bırakmanız gerek. Site test aşamasında olduğu için herhangi bir profil doldurma bölümü yok. Şu an Pinterest başlangıç için Twitter ya da Facebook profillerini kullanıyor. Çalışma mantığıda aynen Facebook yada Twitter’da olduğuda gibi listenizdekileri arkadaşlarınızla paylaşmak.

Pinterest Kullanımı

Peki hangi görselleri ekleyebiliyoruz? Her türlü görseli diyebiliriz. Kendi bilgisayarınızda yüklü resimler, internette gezerken beğendiğiniz herhangi bir görsel olabilir. Pinterest’in en güzel yanı, bir web sitesinden resim yüklediğinizde hangi siteden alındığını belirtiyor olması. Bu sayede, kullancı ve Pinterest üyeleri resmin kaynağına ulaşabiliyor.

Pinterest’in diğer fonksiyonları ise Repin ve Like uygulamaları. Başka birinin panosunda yer alan bir resmi siz kendi panonuza Repin yaparak alabilir veya Like yaparak beğendiğiniz resimler bölümünüze ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Pinterest Facebook ve Twitter ile senkronize çalıştığı için isterseniz duvarınıza eklediğiniz resimleri aynı anda tweetleyebilir, facebook sayfanızda gösterebilirsiniz.

Pinterest’te herşey görsel olduğu için dil sınırları da ortadan kalkıyor. Dünyanın her yerinden kullanıcıları takip edebilir, farklı dillerden ve kültürlerden olan kullanıcılar tarafından takip edilebilirsiniz.

Kimler Pinterest Kullanıyor? 

  • Pinterest herkesin keyif alabileceği bir paylaşım yeri. Her şey görsel olduğu için sonuçta ortaya sizin zevklerinizi, beğenilerinizi ve yaşam stilinizi ortaya koyan bir dev bir panonuz oluyor. Bunu başkalarıyla paylaşmak çok keyifli…
  • Ayrıca, fonksiyonel olarak da kullanbilirsiniz Pinterest’i. Diyelim ki, çocuk odanınızı yenileyeceksiniz ve bir araştırma yapıyorsunuz. Beğendiğiniz tüm görselleri Pinterest’te açtığınız bir panoda biriktirebilir ve dekorasyon yaparken bu görsellerden faydalanabilirsiniz. Ya da denemek istediğiniz yemek tariflerinin görsellerini bir panoda biraraya getirip, tarifin olduğu sitelere kolayca ulaşabilirsiniz.
  • Özellikle kendi yaptığı işleri tanıtmak ve web sitesinden satış yapmak isteyenler için de çok kullanışlı Pinterest.
  • Web siteleri, bloglar ve ticaret siteleri için yeni bir tanıtım ve erişim yeri.

Pinterest’e nasıl üye olunur? 

Pinterest, davet sistemiyle çalışan bir site. Mevcut kullanıcılardan biri sizi davet ederse anında üye olabiliyorsunuz. Ya da bir başvuru yapıp yaklaşık 4-5 gün sonra sitenin kendisinden de davet alabilirsiniz.

Pinterest Nedir? Pinterest Nasıl Kullanılır?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.