Samsung’un 8 Çekirdekli Exynos 5 Octa İşlemcisi Yanıltıyor Mu?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Samsung’un akıllı telefon ve tabletlerde kendi ürünlerini kullanması ve özellikle Apple’ın iPhone telefonları için de tedarikçi olması bu alanda ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Son olarak Samsung tarafında tanıtılan 8 çekirdekli Exynos Octa işlemci herkesi heyecanlandırmış ve en büyük rakiplerini ise tedirgin etmişti.

Mobil işlemci piyasasının önde gelen üreticilerinden birisi olan ve pek çok akıllı telefon ve tablet için işlemci üreten Qualcomm, Samsung’un işlemcisine fazlası ile kızmış ki şirketin CEO Paul Jacobs tarafından Samsung’u geçtiğimiz günlerde eleştirmişti.

Samsung exynos 5

Qualcomm’un CEO’su Samsung’un çok çekirdek ile insanların kafasını karıştırıp arka planda çok önemli bir problemi gizlediğini iddia etmişti. Samsung’un güç tüketimi konusunu çok çekirdek ile örtbas ettiğini iddia eden CEO, 8 çekirdekli Exynos Octa işlemcilerin, yüksek performanslı Cortex-A15 çekirdeklerinin yüksek miktarda enerji tüketiminden ötürü aynı zamanda düşük güç tüketimli dört adet çekirdek kullanılarak denge sağlanmaya çalışıldığını söyledi.Samsung’un daha fazla daha iyidir mantığı ile kullanıcıları yanılttığını ve daha fazla güç tüketiminin üstünü örttüğünü iddia etmişti.Aynı zamanda kendi işlemcilerinin ise müthiş bir noktada olduğunu söylemişti.

Peki Qualcomm’un CEO’su bu iddialarda bulunurken işin aslı ne? Gerçekten de Qualcomm’un CEO’sunun dedikleri doğruydu? Gerçekten de Samsung kafaları mı karıştıyor?

Bu açıklamadan bir kaç gün sonra Qualcomm tarafından konuyla ilgili bir açıklama daha yapıldı ve akıllardaki soru işaretleri biraz olsun giderilmiş oldu.Yapılan açıklamada aşağıdaki sözlere yer verildi;

“Jacobs, 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcinin Samsung’un yanıltıcı bir reklam kampanyası olduğunu değil çekirdek sayısına odaklanmanın yanıltıcı olabileceğini belirtmiştir.

Unwired View’deki yazarın pek çok Çince yazıyı yanlış tercüme ettiğini düşünüyoruz ve bunu düzeltmek için üzerinde çalışıyoruz.” 
Samsung’un 8 Çekirdekli Exynos 5 Octa İşlemcisi Yanıltıyor Mu?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.