Sosyal Ağlarda Arkadaş Arayanlara Uyarılar

0
Sponsorlu Bağlantılar

Arkadaş Arayanlar Dikkat!

Günümüzde sosyal paylaşım platformlarının bu kadar fazla kullanılmasının tek amacı var olan arkadaşlarla sohbet etmek yada video,resim benzeri paylaşımlarda bulunmak değil elbet. Aynı zamanda bu ağlar yeni arkadaşlıkların başlangıcı amacıylada kullanılmakta.

Sosyal ağlarda yeni arkadaşlıkların başlamasına kimsenin bir şey dediği yok. Zaten amaçlardan biride bu tür oluşumlara öncülük etmek. Tamda bu noktada bazı güvenlik uzmanları çeşitli uyarılarda bulunuyor. Uyarının nedeni veri güvenliği,uyarı nedeni ise bir noktadan sonra bazı arkadaşlar arasında görülen şifrelerin paylaşımı yada hoşlanılan kişilerle yapılan kişisel bilgi paylaşımı. Güvenlik uzmanları paylaşılan bu tür bilgilerin zaman içinde zarar verme amacıyla kendilerine karşı kullanılabileceği uyarısnda bulunuyor. Kaspersky Labs yetkilerinin yaptığı araştırma sonucu elde edilen verilere göre dünya üzerinde her üç çiftten biri bu türden paylaşımlarda bulunabiliyor. Şimdi bu tür konularda uyulması gereken güvenlik önerilerine bakalım;

Güvenlik Önerileri

1. Şifreleri Paylaşmayın: Bir şifre, ancak yeterli düzeyde karmaşık ise ve sadece sosyal ağ ve hesaplarını korumak isteyen kişi tarafından biliniyorsa koruma sağlar. Bu yüzden şifrelerinizi, sevgilileriniz de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmamanız çok önemli. Anlayışlı bir sevgili, buna saygı gösterecektir. Diğerleri ise şu ipucunu takip etmeli: Eğer Facebook şifrenizi paylaşmanız gerekiyorsa, bunun başka bir hizmette kullanılmadığından emin olun.  Acil bir durumda, hemen değiştirebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

2. İhtiyatlı Olun: Pek çok durumda aşıklar yalana başvurabilir. Elbette bu, İnternet ilişkilerinde çok daha kolaydır. Eğer online flört yapacaksanız tedbirli olun. Çok fazla bilgi vermeyin ve iletişim kurduğunuz kişiyle çok erken görüşmeyin. Halka açık bir bölge, elbette ilk buluşma için en uygun yerdir.

3. Zararlı Yazılım Saldırılarını Engelleyin: Pek çok zararlı yazılım, e-posta gibi klasik yöntemlerin yanı sıra, Facebook gibi sosyal medyayı da kullanıyor. Kendilerini, arkadaş arayanları hedef alarak yayıyorlar. Arkadaşlık sitesi üyeleri, ilgilenen kişilerden, profillerine giden bağlantılar da içeren mesajlar alırlar. Ancak bu linklere tıklayarak ne fotoğraf albümlerini ne de CV’lerini açabilirler; bunun yerine bilgisayarına zararlı yazılım bulaşır. Bu sebeple, Kaspersky Internet Security 2012 gibi bir güvenlik yazılımı kullanılmasında yarar var.

4. Sadece PC’nizi Korumayın: İletişim artık sadece masaüstü bilgisayarlar ile sınırlı değil. Kullanıcılar artık akıllı telefonlar ve tabletler ile de flört ediyor. Bu sebeple bu cihazların da korunması gerekiyor. Kaspersky Lab’in tablet ve akıllı telefonlara yönelik ürünleri bu konuda size tam koruma sağlayacaktır.

5. Kişisel Bilgilerinizi Paylaşma Konusunda Cimri Olun: Kullanıcıların kişisel bilgileri Facebook gibi siteler için temelde olması gereken bilgilerdir. Daha paylaşımcı kullanıcılar yaşamlarını bu gibi online sitelerde daha kolay sergiliyorlar. Bu nedenle Facebook’dan kaçınmak yerine sosyal ağ kullanıcılarının hangi bilgiyi kiminle paylaşacaklarını düşünmeleri gerekir. Uygun bir şekilde düzenlenen güvenlik ayarları, her “arkadaş”ın her gönderinizi görmemesini sağlamak adına önemlidir. Aynı zamanda, mümkün olduğunca az kişisel detay verilmesinde de büyük yarar var.

Sosyal Ağlarda Arkadaş Arayanlara Uyarılar
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.