Türkiye’de Kamu Kurumları Siber Tehditlere Açık

0
Sponsorlu Bağlantılar

Kamu Kurumları Sınıfı Geçemedi

Başlık sizi yanıltmasın kamu kurumları siber tehditlere karşı yeterli derecede tedbir alamadıkları ortaya çıktı. Günümüz teknolojisininin geldiği nokta itibarı ile savaşlar sadece belirli alanlarda kalmıyor. İnternetin yaygın olarak kamu kurumlarındada kullanılması bu kurumlarda veri güvenliği ne derecede sağlanabiliyor sorusunu gündeme getirdi.

Bahsi geçen kamu kurumları sadece bazı kesimlerle sınırlı kalmadığı ,en kritik görevleri yerine getiren kurumlar olduğu açıklandı. Adı geçen kurumlar arasında Ankara başsavcılığı,Milli savunma bakanlığı,Milli güvenlik bakanlığı sadece birkaçı. Bu tür kurumların birçok işlemi sanal ortamda yaptıkları düşünülünce durumun ciddiyeti anlaşılabilir.

Tübitak kurumunun öncülük ettiği Ulusal siber güvenlik tatbikatında çoğu kamu kurumunun antivirüs programlarını bile güncellemediği ortaya çıktı. Yapılan tatbikatın sonuçları pek iç açıcı olmadığı görüldü. Örneğin bazı kurumlarda bilgi güvenliğini sağlayacak bir yönetim  birimlerinin olmadığı görüldü. Doğrusunu söylemek gerekirse içinde bulunduğumuz çağın bilgi ve internetle ilişkisi düşünülünce nasıl olurda bu konunun bu kadar ciddiyetten uzak bir şekilde ele alındığı görülebilir. Tatbikat sonunda açıklanan sonuçlardan birine göre 10 doların altında değeri olabilecek bir virüsün bir savaş uçağından daha fazla zararı olabileceği yönünde idi. Söylenecek fazla bir şey yok…

Türkiye’de Kamu Kurumları Siber Tehditlere Açık
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.