Ubuntu Mobile Akıllı Telefon İşletim Sistemi

0
Sponsorlu Bağlantılar

Android ve iOS’a Alternatif İşletim Sistemi

Android ve iOS için alternatif bir mobil işletim sistemi ortaya çıktı. Açık kaynak kodlu Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun akıllı telefonlar için geliştirilen özel versiyonu tanıtıldı.Ubuntu Mobile adı ile tanıtılan bu yeni mobil işletim sistemi telefonları bilgisayara dönüştürüyor.

Ubuntu’yu masaüstünde kullananlar daha iyi anlayacaklardır, çünkü masaüstü Ubuntu deneyimi bu işletim sistemi ile akıllı telefonlara geliyor. Ubuntu Mobile işletim sistemi giriş seviyesindeki akıllı telefonlara çok hızlı ve esnek bir arayüz sunuyor. Güçlü donanımlı ileri seviye akıllı telefonlara ise masaüstü Ubuntu deneyimini sunuyor.

Özel dock’una bağlanan monitör, klavye ve fare ile birlikte Ubuntu Mobile kullanan akıllı telefonlar, özel bir PC deneyimi sağlayacak. Bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonlar için tek bir işletim sistemi platformu oluşturmayı hedefleyen Canonical, Ubuntu Mobile’ın özellikle kurumsal pazarda trend oluşturmasını hedefliyor.

Ubuntu Mobile Uygulamaları

Başta Chromium web tarayıcı olmak üzere, Ubuntu birçok sevilen ücretsiz(çoğu açık kaynak) uygulamayla birlikte geliyor: Google Takvim ve Google Docs servisi, Thunderbird e-posta istemcisi, Gwibber, VLC medya oynatıcı,PiTiVi, Ubuntu Müzik Çalar ve Ubuntu Fotoğraf Galerisi.

Uygulama geliştiriciler için de çeşitli kolaylıklar sunan Ubuntu Mobile,HTML5 uygulamaların kolaylıkla uyarlanmasını sağlayan API’siyle dileyene web uygulamalarını uyarlama, dileyene Ubuntu SDK ile kendi uygulamalarını yazma olanağı tanıyor. Ubuntu One kişisel bulut hizmeti sayesinde her kullanıcıya ücretsiz depolama alanı da sağlayan cihaz şimdilik sadece Galaxy Nexus üzerinde deneniyor.

Ubuntu mobil işletim sistemi 1 GHz Cortex A9 işlemci, 512 MB RAM, 4 GB eMMC + SD kart ve çoklu dokunmatik desteği bulunan cihazlarda sorunsuz çalışırken; yazının başında bahsettiğimiz masaüstü deneyimi için ise dört çekirdekli bir A9 veya Intel Atom işlemci, en az 1 GB RAM ve 32GB depolama alanı gerekiyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows Benzeri Arayüz

Mark Shuttleworth’ün Ubuntu Mobile tanıtım videosunu izlediğinizde, Android ve iOS’taki düğme tabanlı kullanım yerine, tıpkı Windows 8 tabletlerde olduğu gibi kenarlardan kaydırmaya dayalı bir kullanım sunduğunu göreceksiniz. İlk başta ilginç gelse de, Ubuntu severler için buna alışmak zor olmayacaktır.

Henüz donanım tarafında bir “Ubuntu Phone” planı yok; ancak yeterli operatör ve uygulama geliştirici desteği ile, Ubuntu mobil pazarında Android, iOS ve Windows Phone’un ardından 4. büyük olarak yerini alabilir. Tabii bunun için ilk hedefi BlackBerry’i geride bırakmak olmalı.

Ubuntu Mobile Tanıtım Videosu

Ubuntu Mobile tanıtımı 5:20 sn’de başlıyor.

Ubuntu Mobile Akıllı Telefon İşletim Sistemi
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.