Windows 8 Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8 Laptop Alacaklar Dikkat

Microsoft’un tablet telefon ve bilgisayarı birleştiren işletim sistemi olan Windows 8, her geçen gün biraz daha sevilmeye başlandı. Peki yepyeni bir işletim sistemi olan Windows 8 işletim sistemli laptop alırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Daha Windows 8’i tam tanımıyorken Windows 8’li laptopu nasıl alacağız?

Eskiden laptop alırken bir kaç önemli kriteri bilmek yetiyordu.Ancak Windows 8 ile birlikte kriterlerimiz de artmış oldu.Şimdi karar verme aşamasından laptopun özelliklerine kadar bütün aşamalara tek tek bakalım;

İhtiyaçlarınızı düşünüp kendinize bir bütçe belirledikten sonra sıra laptop’unuzun içindeki bileşenleri seçmeye geliyor.

İşlemci Nasıl Olmalı?

Ultrabook’lar ve benzer ultra-taşınabilir laptop PC’leri, çok düşük voltajlı (ULV) işlemcileri kullanırlar. Bu işlemciler, serin bir biçimde çalışabildiklerinden çok ince kasalara sığabilirler. Intel ULV işlemcileri “u” ile etiketlendirilmektedir (örneğin Core i5 3317u). Bu işlemcilerde performans bir miktar düşüktür.

Bugünkü birçok CPU’da bulunan geleneksel laptop CPU’ları ise daha etkili soğutma sistemlerine ihtiyaç duyarlar ancak daha yüksek performans sunarlar. Uç nokta sistemlerde dört çekirdekli CPU’lar bulunabilir. Çoklu çekirdekleri destekleyen uygulamalar, bundan faydalanabilir.

Diğer bir işlemci sınıfı ise AMD tarafından geliştirilen “hızlandırılmış işleme birimi“dir (APU). Bu işlemciler, Intel’e göre daha güçlü entegre grafik motorlarına sahiptir. Böylece grafiklere dayanan uygulamalar, bu işlemcilerde daha hızlı çalışacaktır. Ancak APU’ların standart işlemci işlerinde genellikle daha yavaş olduğunu söyleyelim.

Intel CPU’lardaki grafik performansı, ek bir Nvidia veya AMD grafik çipi ile hızlandırılabilir.

RAM ve Ekran Nasıl Olmalı?

RAM:Bugünkü laptop’ların çoğu, 4GB RAM ile geliyor. Windows 8, önceki Windows’lara göre belleği daha verimli kullanabildiğinden, birçok durumda 4GB yeterli olacaktır. Ancak büyük dijital fotoğraflar veya tablolarla çalışıyorsanız 4GB’tan daha fazla hafızaya ihtiyacınız olabilir.

Ekran: Laptop’unuzun ekranını değiştirmeniz mümkün olmadığından onu dikkatle seçmenizde fayda var. Ekranlarda iki faktöre dikkat etmeniz gerekiyor: Panel teknolojisi ve çözünürlük.

LCD panellerde kullanılan TN, IPS, MVA gibi teknolojiler mevcut. En sık rastlanan TN paneller, daha çok ucuz laptop’larda yer alır ve renk derinliği ve bakış açıları düşüktür. IPS paneller daha derin bir renk derinliği ve daha geniş bir görüş açısı sunabilirler. Eski IPS panellerde tepki sorunu olabilse de yeni panellerde bu sorun ortadan kaldırılmış.

Daha az rastlanan MVA ve PVA panelleri ise iyi bir renk doğruluğu ve tepki süresi sunabiliyorlar.

Ekran seçerken dikkat etmeniz gereken diğer önemli faktör ise çözünürlük. 11 inç’lik bir LCD ekranda 1920×1080 gibi yüksek bir çözürlük, metinlerin çok küçük görünmesine neden olacaktır. 17 inç’lik 1366×768 çözünürlüklü bir ekranda ise pikselleri görmeye başlayabilirsiniz. Bu özellikle video izlerken sizi rahatsız edebilir.

Depolama ve Bağlantılar

Depolama: SSD diskler, sisteminizin açılış süresini oldukça hızlandırabilir ve sistem tepki süresini kısaltabilirsiniz. Ancak büyük bir depolama alanına ihtiyacınız varsa geleneksel, fiziksel bir sabit diski tercih etmelisiniz.

Bağlantılar: Harici depolamayı kullanacaksanız, en az birUSB 3.0 portuna sahip olmak isteyeceksinizdir. Laptop’unuzu harici bir ekrana bağlayacaksanız, satın alacağınız cihazın birHDMI poruna sahip olduğundan emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Genişletme seçenekleri: Çok ince sistemleri yükseltmeniz mümkün olmayabilir. Bu sistemlerde bellek, anakart ile bütünleştirilmiştir ve SSD diski klavyenin altından çıkarmanız zor olabilir. Dolayısıyla örneğin 4GB yerine 8GB RAM’i tercih ediyorsanız, ince laptop’larda bu tercihi ilk satın aldığınızda yapmalısınız.

Giriş: Windows 8 ile beraber dokunmatik laptop’lar giderek yaygınlaşıyor. Bu laptop’lar 10 dokunuşu aynı anda algılayabiliyor. Ancak Windows 8’i kullanabilmek için bir dokunmatik ekrana sahip olmanız şart değil.

Laptop’unuzda sık sık yazı yazacaksanız, onun iyi bir klavyeye sahip olması gerekiyor. Bunu bir mağazaya gittiğinizde laptop’u bizzat deneyerek görebilirsiniz.

USB portlarının konumu, birbirine aşırı derecede yakın olup olmadıkları, güç kaynağının ağırlığı ve hatta laptop’unuzun ağırlık dengesi bile gözden geçirmeniz gereken faktörler arasında.

Windows 8 Laptop Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.