Windows “Görev Zamanlayıcı” İle Bilgisayarı Otomotik Kapatma

4
Sponsorlu Bağlantılar

 Bilgisayarı Otomotik Kapatın

Bazen yapılan işlemin bitmesi için bilgisayarın geceleri de açık kalması gerekebilir (örneğin dosya indirme, yedekleme, transfer, kayıt veya güncelleme gibi). O zaman da işlem bitince bilgisayarın kapatılması için kalkıp bilgisayar başına geçmek gerekir yada bir yazılım yardımı ile bilgisayar ayarlanan saatte kapanabilir. Burada bu işlem için yazılım gerekmeden bilgisayarın istenen saatte kapatma ayarlarını nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Yapmanız gereken işlemler şunlar;

Windows işletim sistemlerindeki “Görev Zamanlayıcısı” hizmetini bu iş için kullanabilirsiniz. Böylece saatlerce bilgisayar başında beklemeniz gerekmeyecek.

Öncelikle “Görev Zamanlayıcı”  hizmetini açalım. Şimdi  sağ bölmedeki “Görev Oluştur” başlığına tıklayın. Burada yeni bir görev oluşturacağız.  Yeni oluşturulan göreve mantıklı bir isim vermek yararınıza olacaktır.

Sırasıyla şu işlemleri yapın ;

1) Görevin içeriğini tanımlayan başlığı yazın. 2) Görevin hangi kullanıcının oturumunda etkinleşeceğini belirleyin. 3) Göreve yönetici yetkisi verin. Bu ayar penceresini onaylayın ve kapatın. Belirtilen işlemleri yaptıktan sonra bir uyarı çıkacak ve  “Eylemler” sekmesini açılacaktır. Yapmanız gereken sekmenin hemen yanındaki “Tetikleyiciler”  kısmına girmek.

Sponsorlu Bağlantılar

Burada  Windows’un kapatılmasını sağlayacak olan yazılımı tanımlayacağız. Bunun için “Shutdown” komutunu kullanmamız gerekiyor. Şimdi komutu tanımlayalım.

Artık işlem bitince bilgisayarımız otomatik olarak kapanacaktır.

Windows “Görev Zamanlayıcı” İle Bilgisayarı Otomotik Kapatma
1.4 (27.62%) 21 oy
Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorum

  1. Eğer bahsettiğimiz yöntem çözüm olmadıysa bunun için ekstra programlarda bulunmakta.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.