Windows XP’yi Windows 7’ye Yükseltme

4
Sponsorlu Bağlantılar

Windows XP, Windows 7 Nasıl Yükseltilir?

Microsoft, piyasaya sürdüğü işletim sistemi olan Windows Vista, kullanıcıları memnun etmediği için Windows Vistanın ömrü kısa oldu ve bu yüzden Windows XP’den Windows Vistaya geçiş dönemi hemen hemen olmadı gibi bişey oldu. Bundan dolayı Microsoft kısa bir süre sonra Windows 7’yi piyasaya sürdü. Windows 7 beklentileri karşıladığı için Microsoft da kullanıcılarını artık Windows XP’den Windows 7’ye kaydırmaya başladı. Diğer bir deyişle Microsoft’un çıkardığı diğer paketler Windows XP’yi kapsamadığı için kullanıcılar Windows XP’yi bırakıp Windows 7’ye geçmek zorunda kalıyorlar.

Adım adım Windows XP’yi Windows 7’ye Yükseltme;

1 – Öncelikle bilgisayarınızdaki bütün verilerinizi başka bir aygıta kopyalayın.

2 – Ayrıca bilgisayarınızda kurulu olan programların kurulum CD’leri yada kurulum dosyalarını temin edin.

3 – Bilgisayarınızdaki donanımların driverlarını temin edin.

Windows 7 32-bit mi Yoksa Windows 7 64-bit mi?

Windows işletim sistemlerinde 32-bit (x86) ve 64-bit (x64) sürümler vardır. Bu Windows 7’de de var. Eğer varsa Windows 7 64-bit sürümü yükleyin. Çünkü 64-bit her zaman sistemi her zaman daha verimli kullanır. 32-bit’de %100 verim ile kullanamazsınız. Ama siz Windows XP bilgisayarınızın sürümünü kontrol edin. Hangisi ise onu kurun. Bunu öğrenmek için Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğine tıklayın.

Adım 1: Windows 7 Yükseltme Danışmanı’nı karşıdan yükleme ve çalıştırma

Sizi hem yönlendirecek hemde yardımcı olarak Windows 7 Yükseltme Danışmanı hizmetini kullanın. Bunu karşıdan yükleyin ve çalıştırın. Böylece karşınıza eğer varsa sorunların listesi çıkacaktır.

Windows 7 Yükseltme Danışmanı’nı karşıdan yüklemek için;

Windows 7 Yükseltme Danışmanı hizmetini kullanabilmek için .NET Framework yazılımı gerekir. Eğer yüklü değilse yükleyin.

Windows 7 Yükseltme Danışmanı’nı Çalıştırma

 • Windows 7 Yükseltme Danışmanı zaten çalışmıyorsa, masaüstünüzdeki Windows 7 Yükseltme Danışmanı kısayolunu çift tıklayın.
 • Güvenlik uyarısı iletişim kutusunda, Evet’i tıklayın.
 • Denetimi Başlat butonuna tıklayın.
 • Raporu dikkatlice okuyun ve Yükseltme Danışmanı’nın bulduğu sorunlarla, bu sorunları çözmek için önerilen adımları not alın.
 • Raporu kaydetmek ve sonra yazdırmak isterseniz, Raporu Kaydet’i tıklayın, Dosya Adı kutusuna bir ad yazın ve ardından Kaydet’i tıklayın.

Adım 2: Windows 7’yi yükleme

Yükleme sırasında Özel seçeneğini seçin. Böylece bilgisayarınıza yeni bir Windows kurmuş olacaksınız.

Başlamadan önce; Eğer bilgisayarınız internete bağlı olursa yükleme sırasında güncelleştirmeler de yüklenecektir. ama internet bağlantısı olmasa dahi Windows 7 yüklenecektir. Windows 7’yi kurarken 32-bit yada 64-bit sürümünü seçin. Ayrıca orijinal ürün anahtarınızı da temin edin.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7’nin Özel yüklemesini gerçekleştirme

 • Windows 7 diskiniz varsa bunu sürücüye yerleştirin. Normal şartlarda otomatik olarak kurulum başlar ama eğer başlamazsa sürücü içine girip el ile çalıştırın. Eğer Windows 7 işletim sistemini çevrimiçi olarak satın aldıysanız o zaman yükleme dosyasını açın. Daha detaylı bilgi için TIKLAYIN.
 • Windows Yükle sayfasında “Şimdi yükle” tıklayın.
 • Herhangi bir güvenlik tehdidi yaşamamak için güncelleştirmeleri yüklemenizi öneririz.
 • “Lisans koşullarını kabul ediyorum” işaretleyin ve ardından “İleri” butonuna tıklayın.
 • “Özel” seçeneğini tıklayın.
 • Windows XP içeren bölümü – ki genellikle bu C sürücüsü olur – seçin ve ardından “İleri” butonuna tıklayın.
 • Windows.old iletişim kutusunda, Tamam’ı tıklatın.
 • Windows 7 kurulum işlemi sırasında talimatları izleyin.

Yükleme Hatası Alıyorsanız;

Windows’un seçtiğiniz bölüme yüklenemeyeceğini bildiren bir hata iletisi alıyorsanız ve Ayrıntıları göster seçeneği “Windows NTFS olarak biçimlendirilen bir bölüme yüklenmelidir” yazan bir iletişim kutusu çıkarıyorsa, bilgisayarınızın sabit sürücüsü muhtemelen daha eski FAT32 dosya sistemi kullanılarak biçimlendirilmiş demektir. Bunu NTFS dosya sistemine çevirmek için aşağıdaki işlemleri yapın.

Sabit sürücünüzü NTFS’nin en son sürümüne dönüştürmek için;

 • Windows 7 yüklemesini iptal edip yükleme diskini çıkarın
 • Başlat>Tüm Programlar>Donatılar yolunu izleyin ve buradaki Komut İstemi üzerine sağ tıklayıp “Farklı Çalıştır” seçeneğine tıklayın.
 • Yönetici izinlerine sahip olan bir kullanıcı seçip parolayı yazın ve ardından Tamam butonuna tıklayın.
 • Komut isteminde convert <sürücü>: /fs:ntfs yazın, burada <sürücü> Windows XP yüklemeniz ile ilişkili harftir. Örneğin, Windows XP C: sürücünüz idi ise, convert c: /fs:ntfs yazın (Yazarken, /fs:ntfs ifadesinden önce bir boşluk bıraktığınızdan emin olun)
 • Enter tuşuna basın.
 • Bu birimin bağlantısının kesilmesini zorlamak isteyip istemediğiniz sorulduğunda Y yazıp tekrar Enter tuşuna basın.
 • Sürücünün dönüştürülmesini sistemin bir sonraki yeniden başlatılmasına zamanlamak isteyip istemediğiniz sorulduğunda, Y yazıp tekrar Enter tuşuna basın.
 • Komut İstemi penceresini kapatın.
 • Başlat>Bilgisayarı Kapat>Kapat yolunu izleyin.
 • Bilgisayarınızı açın. Windows sabit sürücüyü NTFS’ye dönüştürmeye geçecek ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatacaktır. Bu sırada bilgisayarınızı kullanmayın.
 • Windows XP yeniden başladığında yükleme işlemini tekrar yapın.

Sürücüleri Güncelleştirme

Bilgisayarınızdaki donanımların sürücülerin driverlarını yüklemek için öncelikle bilgisayarınızı internete bağlayın ve Başlat>Tüm Programlar>Windows Update yolunu izleyip otomatik indirmeyi deneyin. Eğer olmazsa her bir donanımın driverını tek tek el ile  yükleyin.

Windows.old Dosyasıni Sileyim mi? (isteğe bağlı)

Bir önceki işletim sisteminde bulunan dosyalar, programlar Windows.old ismindeki bir dosyada saklanır. Eğer yeni işletim sistemini kurduktan sonra dosya veya program olarak herhangi bir eksiklik yoksa bu dosyayı silebilirsiniz. Ama önerim 2-3 hafta silmeyin. Bilgisayarı kullandıkça ihtiyaç duyduğunuz bir veriyi hatırlayabilirsiniz.

Windows XP’yi Windows 7’ye Yükseltme
4.1 (82.22%) 18 oy
Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorum

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.