Yazıcı (Printer) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Yazıcı (Printer) Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar Nelerdir?

Bilgisayarı olan herkes yazıcısı da olsun ister. Fakat piyasada o kadar yazıcı (printer) var ki bir çok insan nasıl bir yazıcı alacağını bilmemekte. Yani yazıcı alan insanlar ne aldığını bilemeyebiliyor. Bunu birçok nedeni mevcut. Çünkü yazıcılara baktığımız zaman bizlere yabancı gelen bir çok kelime ile tarif ediliyorlar. Peki bu yabancı olduğumuz kelimeler aslında ne? Eğer bir ayda 300 sayfadan az baskı yapacaksanız sizler için en uygun ve ekonomik yazıcı türü mürekkep püskürtmeli yazıcılar olacaktır. Peki bu mürekkep püskürtmeli bu yazıcıları alırken hangi özelliklere bakmak gerekiyor?

İdeal Bir Yazıcı Özelliği Nelerdir?

Çözünürlük

Eğer yazıcıdan resim çıktısı alacaksanız ve almak istediğiniz bu resimlerinizin net olmasını istiyorsanız alacağınız yazıcının çözünürlüğü fazla olmalıdır. Bu çözünürlükler “dpi” olarak adlandırılırlar. Örnek verecek olursak 9600X2400 dpi olan bir yazıcı aslında 23 megapiksel kalitesinde.

Mürekkep Püstürteçleri

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda mürekkep püskürteçlerinin değerleri önemli. Bu değerler genellikle kutuların üzerinde yazan 1 pl veya 2 pl gibi ibareler ile kullanıcılara gösteriliyor. Aslında bu değerler kağıda püskürtülen mürekkep damlacıklarının boyutunu gösteriyor. Bu değer ne kadar küçük olursa baskı kalitesi de (özellikle fotoğraflar için) o kadar yüksek oluyor. 1 pikolitre 1 yağmur damlasından 2 milyon kat daha küçük ve bu kadar küçük ebatta damlacıklar sadece teknolojinin mucidi Canon’un mürekkep püskürtmeli yazıcıları ile püskürtülebiliyor. Özellikle fotoğraf basmak isteyen kullanıcılar yazıcı alırken bu özelliğin olup olmadığına dikkat etmeliler.

Yazıcının Bilgisayara Bağlantı Şekli Nasıl Olmalı?

Teknolojininde getirdiği faydalarını başında donanımların birbirine bağlantı şekilleri. USB kablo, ethernet veya kablosuz bağlantı seçenekleri arasından tercihinizi yapmalısınız. Buradaki en önemli konulardan biri yazıcıyı nerede ve en amaçla kullanacağınız. Buna göre gereksinimlerinizi belirlemelisiniz. Son dönemdeki popüler bağlantı seçeneklerinden biri olan WiFi oldukça iyi bir çözüm sunuyor. Bu tarz bir yazıcı aldığınızda kablo karmaşasına girmemiş oluyorsunuz. Aynı zamanda satın aldığınız yazıcıyı istediğiniz yerde konumlandırmanız mümkün. Bilgisayarınızın bir iki metre etrafında hapis kalmıyorsunuz.

Kolay Kullanım

Piyasada  bir çok donanım mevcut ama bazı donanımları kullanırken insanlar o kadar çok zorlanıyor ki o donanım istediği kadar faydalı olsun kimse onu kullanmıyor. Bu durum yazıcılar içinde geçerli. Kimse sürekli baskı alırken sorunlar yaşadığı bir yazıcı kullanmak istemez. Yeni piyasaya sürülen mürekkep püskürtmeli yazıcıların çoğu TFT ekrana sahip. TFT ekrana sahip bir yazıcı aldığınızda, aynı zamanda akıllı bir yazıcı almış olursunuz. Çünkü bu tarz yazıcılar baskı işlemlerinizi kolaylaştıracak uygulamalarla donatılmışlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

İlgi Çeken Ekstra Özellikler Önemli

Yukarıda saydığımız özelliklerde birden fazla yazıcı modeli olabilir. İşte bu noktada bakmamız gereken detay ekstra özellikleri var mı yok mu? Kendinize uygun yazıcı belirlerken, bazı sorular sormalısınız. USB bellek ve hafıza kartı üzerinden baskı alacak mıyım? Bu tarz sorular yazıcı seçmenizde size yol gösterecektir. Bu tarz soruları çoğaltabilirsiniz.

Yeni teknoloji yazıcıların, USB belleğe ve hafıza kartına doğrudan tarama, gelen faksları hafızaya alma ve ardından USB belleğe ya da hafıza kartına kopyalama, vesikalık fotoğraf çoğaltma, yazıcı ekranı üzerinde kartın içindeki fotoğrafları demo olarak gösterme, uyumlu DVD/CD/Blu-ray üzerine baskı yapabilme, negatif film ve dia tarama gibi özellikleri bulunuyor.

Yazıcı için Geliştirilmiş Ek Yazılımlar

Yazıcı için geliştirilmiş ek yazılımlarda çok önemli. Zira Alacağınız yazıcıyla birlikte verilen ek yazılımlar genellikle sizin baskı almanızı kolaylaştıracak özelliklerle dolu olur. Mesela, fotoğraf çıktısı alacağınız zaman fotoğraflarınızı düzenleyebileceğiniz bir yazılım.

Yazıcı (Printer) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
5 (100%) 1 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.