Yer Çekiminden Elektirk Üretmeyi Başardı!

0
Sponsorlu Bağlantılar

Elektrik Enerjisi Yer Çekiminden

Günümüzde halen kullanılan fosil yakıtların önemli bir kısmı elektrik enerjisi elde etmek için kullanılıyor. Fosil yakıtlar derken petrol, kömür ve doğalgaz gibi kaynakları kast ediyorum. Bahs edilen enerji kaynaklarının çeşitli avantajları olsada çevreye verdikleri kirlilik oranları düşünülünce bu durumun pek iç açıcı sonuçları olmadığı için başka alternatiflere yönelme oluyor.

Yeşil enerji olarak bilinen ve güneş, rüzgar gibi çevreci kaynaklar alternatif enerjilerin en önde gelen kaynakları olarak bilinir. Şimdilerde yeni bir kaynak daha keşfedilmek üzere.Bu yeni kaynağı ilk kullananda doğuştan yürüme engelli bir vatandaşımız. Yer çekiminden elektrik elde edebilen bir düzenek yaparak küçük bir ampulü yakmayı başarmış. Düzcede yaşayan ve bir süre önce emekli olan bu vatandaşımız tamamen kendi imkanlarıyla  böyle bir düzenek yapmayı başarmış.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde yaşayan doğuştan yürüme engelli Raşit Kalaycı (49), birkaç yıl önce belediyeden emekli oldu.

Emeklilik döneminde kendisini ilgi çekici çalışmalar yapmaya adayan Kalaycı, yer çekiminden aldığı kuvveti elektrik enerjisine dönüştüren sistem üzerinde çalışmaya başladı.

Projenin yaklaşık 2 bin 500 liraya mal olduğunu kaydeden Kalaycı, şunları söyledi:

“Projeyle ilgili şu ana kadar TÜBİTAK’a başvuruda bulunmadım. Bir uzmanın elimden tutması ve bu projeyi birlikte hayata geçirmemiz gerekiyor. Çünkü bu işlerin altından tek başıma ancak bu kadar kalkabildim. Rüzgar gülü enerjisi çok büyük maliyetler sonucunda elde ediliyor. Sadece rüzgar olduğu zaman elektrik enerjisi elde edebiliyorsunuz. Fakat bu proje 24 saat çalışabilecek bir projedir. Çünkü dünya var oldukça yer çekimi kuvveti de var olacaktır. Bunun sonucunda sonsuz bir enerji üretmeniz de kaçınılmaz olacaktır.”

Kalaycı, projeyi prototip olarak yaptığını, patent için başvuruda bulunmadığını belirtti.

Yer Çekiminden Elektirk Üretmeyi Başardı!
2.6 (52.31%) 13 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.