4G Teknolojisi Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

1
Sponsorlu Bağlantılar

4G ve Türkiye

Teknolojiyi geriden izleyen ülkemiz özellikle mobil teknolojilerde hayli geride kalmış.Daha 3G teknolojisini bile tam anlamıyla kullanamayan ve giderek ülkemizde yayılmaya başlayan 3G teknolojisinin ardında 4G teknolojisi sorulmaya başlandı.Türkiye’de bir çok 4G teknolojisini destekleyen telefon var ama 4G’ye Türkiye ne zaman geçecek?

4G desteği sunan yeni nesil mobil cihazları kullanmak isteyenlerin gündeminde, bu yeteneklerin Türkiye’de ne zaman kullanılabileceği ilk sırada yer alıyor.

Bu soruya daha net yanıt vermek için önce bir başka ülkeye bakalım.

Çin ve 4G

Çin’in en büyük mobil operatörü China Mobile’ın 655 milyon abonesibulunuyor ve pazar payının yaklaşık %60’ı anlamına geliyor. Firma, her ne kadar 4G’ye bir an önce geçmek istese de ülkenin Teknoloji ve Sanayi Bakanı Miao Wei, bu heyecana mantıklı sebeplerle taş koyuyor.

China Mobile’ın şu anda 4G desteği veren baz istasyonu sayısı 20.000 civarında. Firmanın hedeflerine göre ciddi bir yatırımla bu yılın sonunda bu sayı 200.000’e ulaşacak.

Ancak bu devasa yatırım bile bakanı memnun etmiyor. Onun hesaplarına göre 4G lisansını vermek için ülkede bu teknolojiyi destekleyen en az 400.000 baz istasyonunun olması gerekiyor. Bu da, 4G’yi gündeme getiren cihazları üreten ülkenin bile en az 2 yıl 4G lisansı vermeyeceği anlamını çıkarıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

4G Ne Zaman ve Nasıl Gelecek?

Tekrar ülkemize dönecek olursak. BTK’nın açıkladığı son verilere göre Türkiye’de 65 milyon mobil abone bulunuyor. Çin pazarı ile kıyaslandığında Türkiye’nin de 4G lisansı vermek için ihtiyaç duyduğu baz istasyonu sayısı yaklaşık 30 bin.

Ancak bu 30 bin baz istasyonu, var olanların yerine kurulması gereken donanımlar değil. 3G ile geç tanışan Türkiye, 2G’den 3G’ye geçerken değiştirdiği baz istasyonlarını 4G’yi de destekleyen donanımlarla aldığı için Çin de dahil olmak üzere birçok ülkeye göre daha avantajlı.

AveaVodafone ve Turkcell3G desteği olan birçok baz istasyonuna uygulayacağı yazılım güncellemesi ile 4G hizmeti sunabilir hale gelecekler.

Görünen o ki geçtiğimiz günlerde yaşanan 3G rekabetinin bir benzeri önümüzdeki yıllarda 4G teknolojisinde de yaşanacak. Umarız ki bu rekabet biz kullanıcıların lehine sonuçlar doğurur.

4G Teknolojisi Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?
3.9 (78.46%) 13 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

  1. biz 4g geçsek ne olacak bizim GSM operatörleri 1gb interneti 25 TL ye satarken siz önce buna çözüm bulun

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.