Akıllı Telefon Alma Rehberi

0
Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Telefon Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şuan da akıllı telefon pazarında binlerce model bulunmakta. Ama bilindiği gibi tanıtılan bütün akıllı telefonlar ülkemizde satışa çıkmamakta. Bunun birden fazla nedeni olabilir. En büyük nedeni ise ülkemizde beklenen satış rakamlarına ulaşamaması ve ülkemizin almış olduğu vergiler. Bunun son örneğini Asus’un Zenfone 3 modelinde yaşadık. Bu nedenlerden dolayı ülkemizdeki satış tarihi yaklaşık 2 ay gecikti ve bu gecikmeden sonra dahi Vodafone distribütörlüğünde geldi. Hemde sadece bir modeli. Fiyatı ise çok yükse idi.

Neyse biz burada bir akıllı telefon satın alırken nelere dikkat etmeliyiz konusunu sizlerle paylaşacağız. Öncelikle kendinize şu soruyu sorun; benim telefonumdan beklentim ne? Yani siz ihtiyacınızı gidermek için mi, çevrenize gösteriş yapmak için mi yoksa çevrenizin etkisiyle mahcup olmamak için mi bir akıllı telefon alacaksınız?

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilecek Kriterler?

Ben burada bu kriterleri ikiye ayırıcağım. Bunlar mecburi kriterler diğeri ise keyfi kriterler. Mecburi kriterlerden maksadım telefonun hızına ve ömrüne etki eden kriterler. Keyfi kriterler ise adından da anlayacağınız gibi sizin olmasını istediğiniz kriterler. Ekran, kamera gibi.

Mecburi Kriterler

İşlemci

Bir telefonun hızına doğrudan etki eden en önemli kriter işlemcidir. İşlemci yonga seti ve işlemci türü çok önemli. Şuan da standart bir telefon kullanıcısının ihtiyacına cevap verecek işlemci en az 4 çekirdeklidir. İşlemci hızı ise en az 1.2 GHz (1.5 GHz olursa daha iyi olur) olması gerekir. Şuan da telefonların işlemcileri çekirdekleri şu şekilde;

 • 2 çekirdekli
 • 2 çekirdekli + 2 çekirdekli
 • 4 çekirdekli
 • 4 çekirdekli + 4 çekirdekli
 • 8 çekirdekli

Bunların dışında işlemci hızları değişmekte. Ama bana göre en ideali 4 çekirdekli 1.5 GHz hızında işlemcidir. Bu değerdeki bir telefonun fiyatı da 1.000 TL – 1300 TL civarında.

RAM (Bellek)

Ram değeri de direk olarak telefonun hızını etkileyen bir faktördür. Şuan da standart bir telefonda olması gereken RAM değeri en az 2 GB. Yani alacağınız telefonun Ram’i en az 2 GB olsun. Eğer bu değer fazla olsun isterseniz fiyatı da artacaktır. Ama artık bu standart değer 3 GB’a çıkmakta.

İşletim Sistemi

İşletim sistemi de önemli bir kriter. Çünkü işletim sistemi telefonunuzun stabil çalışmasını sağlamakta. Yani telefonunuzun donanım değerleri ne kadar yüksek olursa olsun eğer yazılımı iyi değilse telefonunuzdan verim alamazsınız. Yani sizi bıktırır. Bu nedenle şuan da alacağınız telefonun işletim sistemi en az Android 6.0 yada iOS 10 olmalıdır. Windows Phone cephesinde ise mümkünse Windows 10 Mobile olsun.

Batarya

Batarya belki de en önemlisi. Çünkü telefonunuzun şarjının gün içinde bitmesi demek en kral telefon bile olsa boş bir telefon demektir. Bu nedenle HD ekrana (1280×720 piksel) sahip bir telefon için batarya ortalama 3.000 mAh olmalıdır. Ama eğer alacağınız telefonun ekranı Full HD (1920×1080 piksel) ise 3.500 mAh olması şarj konusunda sizi sıkıntıdan kurtarır.

SAR Değeri

Sar değeri bunların içinde en önemlisi. Çünkü SAR değeri demek telefonunuzun vücudunuza yaydığı radyasyon miktarı demektir. Bu değer mutlaka 1 W/kg olmalıdır. Yetkililer bu değerin 2 W/kg değeri üstünde olmaması gerektiği belirtiyorlar ama bu açıklamayı ben samimi bulmuyorum. Belki de telefon üreticilerinin baskısı sonucu bu değer 2 W/kg seviyesinde tutuluyor. Ama benim şahsi görüşüm 1 W/kg ve altın olmalıdır.

Ağ Bağlantı Özellikleri

Bu özellikler önemli. Çünkü sizin internete girme hızınız, GPS’e bağlanma hızınız bu değerlere bağlı. Örneğin arabada giderken navigasyon uygulamanızın çalışmasını istiyorsanız GPS özelliği kuvvetli olan bir model almalısınız. Yada 4.5G desteği olan bir model seçmek zorundasınız. Bu nedenle sadece LTE özellikli bir telefon almak yerine 2100, 1900 1800, 1700/2100 v.b. hızları desteklemekte.

Modem

Ayrıca telefonda modem olan bir model seçmelisiniz. Çünkü bazı telefonlarda modem yok. Modemin olması interent hızınızı doğrudan etkiler. Bu nedenle telefonda olması gereken en düşük modem CAT4 olmalıdır. Bu modem türleri şöyle;

 • Cat3 / indirme 100 mbps – yükleme 50 mbps
 • Cat4 / indirme 150 mbps – yükleme 50 mbps
 • Cat6 / indirme 300 mbps – yükleme 50 mbps
 • Cat7 / indirme 300 mbps – yükleme 100 mbps
 • Cat9 / indirme 450 mbps – yükleme 50 mbps
 • Cat12 / indirme 600 mbps – yükleme 150 mbps

Keyfi Kriterler

Ekran

Alacağınız telefonun büyük olmasını istemiyorsanız 5.0 inç  idealdir. Ayrıca ekran teknolojisinin en az IPS olması iyi olur. Diğer yandan eğer ekran çözünürlüğünü Full HD seçerseniz görüntü kalitesini artırırsınız ama bataryanız çabuk biter.

Büyük ekranlı telefonları seviyorsanız bunun 6 inç’e kadar yolu var. Ama şunu unutmayın ekran büyüdükçe mecburi olarak bazı değerlerde büyüyor ve telefonun fiyatı da artıyor. Eğer önemli bir nedeni yoksa çok büyük ekranlı bir telefon almayın. En fazla 5.5 inç olsun.

Bu nedenle ekran 5.0 inç ile 5.5 inç arasında olmalı. Ekran çözünürlüğü ise HD yani 1280×720 piksel olması şarj ömrünü uzatır. Ekran teknolojisi ise IPS olması iyidir. Ayrıca ekran koruması olan telefonları seçin. Sonradan takılan korumalar ekranı korur ama ekran kalitesini artırmaz. Bu nedenle eğer Gorilla Corning Glass ekran koruması (Gorilla Corning Glass 4 olursa çok iyi olur) olması şart.

Dahili Depolama Alanı

Depolama alanı yine siz kalmış bir seçenek. Ama benim tavsiyem 16 GB olan bir model alın ve ihtiyacınız olursa hafıza kartı kullanın. Çünkü bir telefonun 16 GB sürümü ie 32 GB sürümü arasında fiyat farkı biraz fazla. Buna gerek yok.

Kamera

Bir telefonda kameranın değeri de yine keyfidir. Çünkü kimisi fotoğraf çekmekten başka bir iş yapmazken kimisi aylarca kamerasını bile kullanmaz. Bu nedenle kamera olayında herkesin beklentisi ayrıdır.

Bir kamerada megapiksel değer kadar diyafram değeri de önemlidir. Diyafram değeri düştükçe telefonun çekim kalitesi de artar. Benim önerim arka bölümde en az 12 MP yada 13 MP kamera olması ve diyafram değerinin en az f/2.0 olması gerekir. f/2.1 ve üzeri kameraya sahip telefonlar alınmamalıdır. Ön tarafa ise ortalama kamera değeri 8 MP’dir. Ama eğer 5 MP ise diyafram değerine bakın. Bu değer yine f/2.0 ise tercih edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tasarım

Tasarım konusunda söylenecek pek bir şey yok. Bu nedenle telefon alacaklara tavsiyem telefonu almadan önce bir telefon satış yerine gidip telefonu canlı olarak görmeleridir. Çünkü bilgisayar yada telefon ekranında ağız eğdiğiniz bir telefonu elinize aldığınız zaman hayran kalabilirsiniz. Yada tam tersi olabilir.

SONUÇ

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Bir telefon alırken markaya bakmayın. Modellerin donanım ve yazılım özelliklerine bakın. İlk kriteriniz bu olsun. İkinci kriteriniz ise ülkemizdeki satış sonrası servis ağı. En azından garanti süresi içerinde. Bu konuda Samsung ve Apple her ne kadar önde olsalar da son yıllarda Huawei, Lenovo, LG, Sony, Asus, HTC gibi markalar da satış sonrası desteği sunmakta.

Ama Hepsiburada.com, MediaMarkt, İstanbul Bilişim gibi satış şirketleri de kendileri sattıkları telefonlara garanti vermekteler. Bunlara da güvenebilirsiniz.

Benim tavsiyem Samsung, Apple, HTC, Sony gibi marka almaktansa aynı özelliklere sahip Huawei, Asus, Lenovo, LG, General Mobile gibi markaların modelleri tercih edilmeli.

Akıllı Telefon Alma Rehberi
4.1 (82%) 10 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.