Bilgisayara Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?

1
Sponsorlu Bağlantılar

Çoklu İşletim Sistemi

İhtiyaç doğrultusunda bazı bilgisayar kullanıcıları bilgisayarlarınıza birden fazla işletim sistemi kurmak isteyebilirler. Örneğin bir yandan Windows XP diğer yandan Windows 7 işletim sistemini kullanmak isterseniz bu mümkün. Eğer bilgisayarınızın depolama alanında yeteri kadar boş alan varsa aynı anda birden fazla işletim sistemine sahip olabilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza birden fazla işletim sistemi kurduysanız bilgisayarınızı açarken sizden hangi işletim sistemi ile başlamak istediğinizi soracaktır.

Bunun için öncelikle sabit diskinizde ayrı bölümler olması gerekir. Bunun içinde bir bölüm oluşturmalı ve biçimlendirmelisiniz.

Önemli: Öncelikle eski (bir önceki) işletim sistemini yüklemeli ve daha sonra yeni olan işletim sistemini yüklemelisiniz. Bu sırayı takip etmezseniz (örneğin Windows 7 çalıştıran bir bilgisayara Windows Vista yüklerseniz), sisteminiz çalışmaz duruma gelebilir. Bu durum, eski Windows sürümleri daha yeni Windows sürümlerinde kullanılan başlangıç dosyalarını tanımadığı ve bu dosyaların üzerine yazabileceği için oluşabilir.

Windows’u ayrı bir bölüme veya sabit diske yüklemek için

Windows’u yüklemeden önce, bilgisayarınızda olan bütün antivirüs programlarını devredışı bırakmalı yada kaldırmalısınız. Ayrıca dosyalarınızın yedeğini almanız faydanıza olacaktır. Ayrıca, 25 karakterli Windows ürün anahtarına ihtiyacınız var.

 1. Bilgisayarınızı açın ve geçerli Windows sürümünü normal olarak başlatın. Daha sonra;
  • Eğer Windows 7’yi karşıdan yüklediyseniz, karşıdan yüklediğiniz yükleme dosyasına çift tıklayın.
  • Eğer Windows 7 yükleme diskiniz, USB gibi harici bir aygıt varsa, diski bilgisayarınıza takıp kurulumu başlatın. Eğer kurulum başlamazsa kurulum diskine girin ve setup.exe’yi çift tıklayın.
 2. Windows’u yükle menüsündeki Şimdi Yükle butonuna tıklayın.
 3. Eğer güncellemeleri almak istiyorsanız internete bağlı olmalı. Güncelleştirmeleri almanız güvenliğinizi için önemli olabilir.
 4. “Lisans koşullarını kabul ediyorum” butonuna tıklayın.
 5. Hangi yükleme türünü istiyorsunuz sayfasında Özel seçeneğine tıklayın.
 6. Windows’u nereye yüklemek istiyorsunuz sayfasında yeni Windows işletim sistemini yüklemek istediğiniz diski seçin. Burası çok önemli: Yeni yükleyeceğiniz Windows işletim sistemini önceki Windows işletim sisteminin yüklü olduğu bölümden farklı bir bölüme yüklediğinizden emin olun.
 7. Yüklemeye başlamak için İleri butonuna tıklayın. Bir uyumluluk raporu görüntülenebilir.
Bilgisayara Birden Çok İşletim Sistemi Nasıl Kurulur?
4.1 (81.82%) 44 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.