Blu-Ray Nedir? Blu-Ray Oynatıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

0
Sponsorlu Bağlantılar

Blu-Ray Nedir?

Blu-Ray, çok büyük miktarlarda veri depolamaya yarayan bir teknoloji. Daha önceleri CD’ler varken daha sonraları DVD’ler ile çok daha büyük miktarlarda veri depolanabiliyor. Fakat Blu-Ray teknolojisi ile artık DVD’lerde geride kaldı. Yani Blu-ray tek kelime ile optik ortamlar için “daha fazla kayıt alanı” denilebilir. Tek katmanlı bir DVD yaklaşık olarak 4.7 GB veri depolayabilirken tek katmanlı bir blu-ray diski 27 GB veri içermektedir.

Blu-Ray Teknolojisi Nedir?

Bildiğimiz DVD diskler okuma ve yazma işlemlerinde kırmızı lazer kullanırken Blu-Ray diskler ve yazıcılar ise mavi laser kullanırlar. Ama asıl özellik bu renklerde değil. Farklı kılan teknoloji neyi ne kadar okuduğu ve neyi naslı sıkıştırdığı. Ancak mavi lazerlerin kullandığı dalga boyu kırmızı lazerlere göre daha azdır. Yaklaşık 405 nanometre.

Böylece okunacak veriler daha küçük alana sıkıştırılır. Lazerin diskte gördüğü alan daha az olduğu için hem daha fazla veriyi o alana sıkıştıracak hem de oradaki fazla veriye okuyabilecektir. Her iki diskin kalınlıkları aynıdır ama Blu-Ray diskte lense yakın olan bölümün ince olması bunlarda oluşabilecek sorunları büyük oranda düşürüyor. Diğer yandan Blu-Ray disklerde veri transferi DVD disklere göre 3 kat hızlıdır.

Blu-Ray Yazıcılar Nasıl?

  • BD-ROM (sadece okunur); Kiralanan filmlerin formatı genellikle bu biçimde olur
  • BD-R (yazılabilir); Bilgisayarda kullanabilirsiniz
  • BD-RW (yeniden yazılabilir); Bilgisayarda kullanabilirsiniz
  • BD-RE (yeniden yazılabilir); HDTV kayıtları için kullanabilirsiniz

Normal şartlarda DVD disklerde izlenilen videolardaki kare piksel sayısı 350.000 civarındadır. Ama 1080 piksel Full HD videolardaki piksel sayısı ise 2 milyonun üzerindedir. Bu şu anlama geliyor; bir Blu-Ray diskindeki görüntü kalitesi DVD diske göre 6 kat daha iyidir.

Blu-Ray Nedir? Blu-Ray Oynatıcı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
5 (100%) 1 oy
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.