Çin’de İnternet Sansürü Delindi!

1
Sponsorlu Bağlantılar

İnternet Yasağı Delindi

Çin devleti yaşanan bütün gelişmelere rağmen internete uyguladığı sansürle bilinmektedir. Özellikle sosyal paylaşım sitelerine Facebook, Twitter ve Youtube ‘a uygulanan yasaklar ön planda. Bu nedenle bu gibi sitelere ülke dışında yer alan bilgisayar kiralayıp burdan bazı yöntemler sayesinde  erişim sağlayanlar olabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Çin’de bu sansür delindi. Ama işlem kısa süre devam edebildi. Çin’de yaşanan bu gelişme Facebook, Twitter ve Youtube’a erişimi kısıtlayan firewall in bir süreliğine devre dışı kalmasıyla sağlanabildi. Gerçi hala firewall in neden devre dışı kaldığı belli değil ama kısa süre olsada sansürsüz erişimin keyfi yaşandı.

Bir çok önemli ve tanınan sitenin birebir kopyasının olduğu düşünülürse neden böylesi katı bir sansür uygulandığını anlamak mümkün olmuyor. Çin hükümeti uyguladığı sansürler nedeniyle kendi halkından olduğu kadar dünya kamuoyundanda tepki görmekte. Ancak Çin komünist partisinin bu tepkilere pek aldırış etmediği ortada çünkü her yıl yasaklılar listesine yenileri ekleniyor.

Çin’de İnternet Sansürü Delindi!
3 (60%) 2 oy
Sponsorlu Bağlantılar

1 YORUM

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.