Microsoft Surface RT Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Surface RT Satın Alma Rehberi

Microsoft’un son oyuncağı Surface tabletler çıkmak için adeta gün sayıyor.26 Ekim tarihinde satışa sunulacak olan Microsoft Surface tabletleri kullanıcılar da dört gözle bekliyor. Klavye ve kılıf seçeneklerinin yanı sıra Windows 8 işletim sistemi ile de bambaşka bir tablet deneyimi sunacak olan Microsoft Surface RT tableti almak isteyenler nelere dikkat etmeli? Şimdi sizlere Microsoft Surface RT tablet alırken dikkat etmeniz gereken hususları sıralayacağız.

Kısa Özellikleri ve Fiyat Durumu

Windows RT’li Surface 500 dolardan başlayan fiyatlarla ön-satışa sunuldu. Windows 8’in çıkışıyla aynı tarihte, 26 Ekim’de tüketiciye ulaşacak olan cihaz, 10.6 inç ekran, 32GB veya 64GB flaşdepolama, microSD kart desteği, USB 2.0 portu, micro HD portu ve Office 2013’ün beta sürümü ile geliyor (yıl sonunda yükseltilecek). Klavyeli kılıf aksesuarını almak isterseniz, 120 dolardan fazlasını gözden çıkarmanız gerekiyor.

Intel İşlemciler Yok

Windows RT, Windows 8’in ARM işlemciler için geliştirilen bir sürümü. Mobil cihazlarda oldukçapopüler olan ARM, Windows RT’li cihazınıza uzun bir pil ömrü sağlayacak. ARM’nin dezavantajı ise cihazınızın x86 işlemcileri için yazılan uygulamaları çalıştırmayacak olması. Yani Surface RT, Windows 7 ve daha önceki Windows’lar için yazılan uygulamaları çalıştırmıyor. Surface RT’de geleneksel bir masaüstü arayüzü var, ancak bu arayüz sadece Office 2013, IE’nin masaüstü sürümü gibi bazı belirli uygulamalar için kullanılabiliyor. x86 programlarını Surface’de çalıştırmak istiyorsanız, Microsoft’un Surface Pro tableti için birkaç ay daha beklemeniz gerekiyor.

Surface Pro Ne Zaman?

Surface Pro için 2013’ü bekleyemeyecekseniz, x86 işlemcili birçok Windows 8 tablet alternatifiniz olacak: Samsung Series 5 Slate, Lenovo IdeaTab Lynx, Acer Iconia W510 ve W700 gibi. Windows 8 ile beraber dönüşebilen laptop’lar da geri dönüyor: Sony Duo 11 Ultrabook, Dell XPS 12, Asus Taichi ve Lenovo IdeaPad Yoga gibi.

Touch Cover ve Type Cover

Tabletinizle Excel veya Word‘de iş yapmayı düşünüyorsanız,taşınabilir bir klavyeye ihtiyacınız var. Surface için iki klavye alternatifiniz bulunuyor: Touch Coverve Type Cover. Touch Cover, düz ve basınca duyarlı tuşlara, bir touchpad’e sahip. Ancak daha “mekanik” bir klavye isteyenler, mekanik tuşlara ve çoklu dokunmatikli clickpad’e sahip Type Cover’ı tercih edebilirler. Touch Cover’ın yurtdışı 120 dolar iken, Type Cover’ın fiyatı 130 dolar.

Denedikten Sonra Satın Alın

Cihazınızı ön siparişle getirtmiyorsanız, ülkemizde satışa sunulduğunda mağazaya giderek onu denemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece Surface’in ne kadar iyi olduğunu kendiniz sınayabilir, onu diğer tabletlerle karşılaştırabilirsiniz.

Microsoft Surface RT Tablet Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.