Windows 7 Uyku Modu ve Hazırda Beklet Modu Sorunları ve Çözümleri

7
Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7 Uyku ve Hazırda Beklet Sorunları ve Çözümleri

Windows 7 işletim sisteminde yaşanan bazı sıkıntılardan birisi de uyku modu ve hazırda bekletme modu. Microsoft, piyasaya sürdüğü işletim sistemi olan Windows 7’deki sorunları çözmek için gereken her türlü desteği de vermekte ve bu destek sayesinde Windows 7 her geçen gün biraz daha mükemmel olmakta.

Uyku, hazırda bekleme ve karma uyku modları arasındaki fark nedir?

Uyku modu çalışmaya yeniden başlamak istediğinizde bilgisayarın tam güçle hızlı bir şekilde çalışmaya (genellikle birkaç saniye içinde) devam etmesini sağlayan bir güç tasarrufu durumudur. Bilgisayarınızı uyku durumuna geçirmek DVD çalarınızı duraklatmak gibidir; bilgisayar yapmakta olduğu işlemi hemen durdurur ve çalışmaya devam etmek istediğinizde yeniden başlamaya hazırdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Hazırda bekleme modu, özellikle dizüstü bilgisayarlar için tasarlanan bir güç tasarrufu durumudur. Uyku modu çalışmanızı ve ayarlarınızı belleğe yerleştirip az miktarda güç kullanırken, hazırda bekletme modu açık programlarınızı ve programlarınızı sabit diskinize yerleştirir ve bilgisayarınızı kapatır. Windows’da bulunan tüm güç tasarrufu durumları arasında en az güç kullanan hazırda beklemedir.

Dizüstü bilgisayarda, dizüstü bilgisayarınızı uzun süre kullanmayacağınızı ve bu süre boyunca pilini değiştirme fırsatınız olmayacağını bildiğinizde hazırda bekleme modunu kullanın. Karma uyku modu özellikle masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmıştır. Karma uyku modu, açık belgeleri ve programları belleğe ve sabit diskinize yerleştirir ve ardından bilgisayarınızı çalışmaya hızlı bir şekilde devam edebilmenizi sağlayan düşük bir güç kullanımı durumuna geçirir.

Bu şekilde, güç kesintisi oluştuğunda Windows çalışmanızı sabit diskinizden geri yükleyebilir. Karma uyku modu açık olduğunda, bilgisayarınızı uyku moduna geçirmek otomatik olarak karma uyku moduna geçmesini sağlar. Karma uyku modu masaüstü bilgisayarlarda varsayılan olarak kapalıdır.

Neden bilgisayarımda uyku veya hazırda bekleme seçeneklerini bulamıyorum?

Başlat düğmesini ve ardından Kapat düğmesinin yanındaki oku tıklatın. Uyku veya hazırda bekleme modu kullanılamıyorsa, bunun nedeni aşağıdakilerden biri olabilir;

– Video kartınız uyku modunu desteklemiyor olabilir. Video kartınızın sürücüsünü güncelleştirin veya bilgisayarınızla birlikte gelen, video kartınız ve desteklenen sürücülerle ilgili bilgilere bakın.

– Bazı ayarlar sistem yöneticiniz tarafından yönetilir.

– Uyku ve diğer güç tasarrufu durumları bilgisayarınızın temel giriş/çıkış sisteminde (BIOS) kapatılmıştır. Uyku modunu açmak için bilgisayarınızı yeniden başlatıp BIOS ayarlarına girin. Bilgisayarınız başlarken, ekranda genellikle BIOS ayarlarına girmek için hangi tuşa veya klavye kısayoluna basmanız gerektiğini gösteren yönergeler görüntülenir. Tüm bilgisayar üreticileri aynı BIOS’u kullanmadığı için bu amaca yönelik olarak farklı tuşlar atanır. Daha fazla bilgi için bilgisayarınızla birlikte gelen bilgilere bakın veya üreticinin web sitesine gidin.

– Hazırda bekletme seçeneği yoksa, karma uyku modunu açmış olabilirsiniz.

NOT; Windows neden bir sistem ayarını değiştirmeme izin vermiyor?

Bilgisayarınız bir okul, resmi kuruluş veya işyeri gibi bir kuruluş ağının parçasıysa, kuruluşunuzun sistem yöneticisi, Grup İlkesi’ni kullanarak belirli ayarları devre dışı bırakmış ve hatta kaldırmış olabilir. Grup İlkesi Windows’da bulunan ve sistem yöneticilerine kullanıcıların Windows özelliklerine erişimini yönetme olanağı veren bir özelliktir.

Erişmeniz gereken bir ayarı değiştirmenize Grup İlkesi’nin engel olduğunu düşünüyorsanız, sistem yöneticinize başvurun. Bilgisayarınız bir ağın parçası değilse, yönetici ayrıcalıklarına sahip olan bir kullanıcı, ayarlara erişimi engellemek üzere bilgisayarınızdaki Grup İlkesi’nde değişiklik yapmış olabilir. Bu durumda, değiştirmek istediğiniz ayarlarda değişiklik yapılması için yöneticiye başvurun.

Bilgisayarımın otomatik olarak uyku veya hazırda bekleme moduna geçmesini engelleyebilir miyim?

Bilgisayarınızın uyku veya hazırda bekleme durumuna geçmeden önce bekleyeceği süreyi ayarlayabilir veya kendisini kapatmasını engelleyebilirsiniz. Ancak dikkatli olun. Pil gücüyle çalışan dizüstü bilgisayarda uyku veya hazırda bekleme durumunu engellemek pil tükendiğinde veri kaybına yol açabilir. Bilgisayarınızın güç tasarrufu durumuna girmesini şu şekilde engelleyebilirsiniz;

1. Güç Seçenekleri’ni açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası’nı, Sistem ve Güvenlik’i ve ardından Güç Seçenekleri’ni tıklatın.

2. Bir güç planı seçin sayfasında, seçili planın yanındaki Plan ayarlarını değiştir’i tıklatın.

3. Planın ayarlarını değiştirin sayfasında, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i tıklatın.

4. Gelişmiş ayarlar sekmesinde Uyku’yu çift tıklatın, Uykudan önce geçecek süre’yi çift tıklatın ve aşağıdakilerden birini yapın;

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Pil devrede veya Prize takılı’yı (veya her ikisini de) tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Ayar’ı tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın.

5. Hazırda beklemeden önce geçecek süre’yi tıklatarak aşağıdakilerden birini yapın;

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Pil devrede veya Prize takılı’yı (veya her ikisini de) tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Ayar’ı tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın.

6. Ayrıca ekranın da açık kalmasını istiyorsanız, Ekran’ı çift tıklatın, Ekranı kapatmak için beklenecek süre’yi çift tıklatın ve aşağıdakilerden birini yapın;

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Pil devrede veya Prize takılı’yı (veya her ikisini de) tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın. Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, Ayar’ı tıklatın, oku tıklatın ve ardından Hiçbir zaman’ı tıklatın.

7. Tamam’ı ve ardından Değişiklikleri kaydet’i tıklatın.

Bilgisayarımı uyku veya hazırda bekleme modundayken nasıl uyandırırım?

Çoğu bilgisayarda, bilgisayarınızın güç düğmesine basarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak, tüm bilgisayarlar aynı değildir. Herhangi bir tuşa basarak, bir fare düğmesini tıklatarak veya dizüstü bilgisayarın kapağını açarak bilgisayarınızı uyku modundan çıkarabilirsiniz. Bilgisayarınızla birlikte gelen belgelere bakın veya üreticinin web sitesine gidin. Bazı bilgisayarları bir ağ üzerinden uzaktan açarak uyandırabilirsiniz. Bu Uzaktan Uyandırma veya Yerel Ağda Uyandırma olarak adlandırılır.

Neden bilgisayarım beklediğim gibi uyku veya hazırda bekletme moduna girmiyor veya neden beklenmedik biçimde uyanıyor?

Bir donanım aygıtı bilgisayarınızı uyanık tutuyor olabilir. Bilgisayarınızı uyanık tutabilecek en yaygın kullanılan aygıtlar USB flash sürücüler ve USB farelerdir. Tüm aygıtlarınızın en güncel sürücülerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Bir aygıtın bilgisayarınızı uyandırmasını önlemek için;

1. Aygıt Yöneticisi’ni açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası’nı, Sistem ve Güvenlik’i ve ardından Sistem’in altında Aygıt Yöneticisi’ni tıklatın.‌ Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2. Donanım kategorileri listesinde, bilgisayarınızı uyandırmasını önlemek istediğiniz aygıtı bulun ve ardından aygıt adını çift tıklatın.

3. Güç Yönetimi sekmesinde, Bu aygıt, bilgisayarı başlatsın onay kutusundaki işareti kaldırın.

4. Tamam’ı ıklatın.

Bir program veya zamanlanan görev bilgisayarınızı uyandırıyor olabilir. Varsayılan olarak Güç Seçeneği ayarları zamanlanan görevlerin bilgisayarı uyku veya hazırda bekletme modundan çıkarmasına izin vermez. Ancak bu ayarlar değiştirildiyse bazı programlar bilgisayarı uyandırabilir.

Programların bilgisayarınızı uyandırmasını önlemek için;

1. Güç Seçenekleri’ni açmak için Başlat düğmesini, Denetim Masası’nı, Sistem ve Güvenlik’i ve ardından Güç Seçenekleri’ni tıklatın.

2. Bir güç planı seçin sayfasında, değiştirmek istediğiniz plan için Plan ayarlarını değiştir’i tıklatın.

3. Planın ayarlarını değiştirin sayfasında Gelişmiş güç ayarlarını değiştir’i tıklatın.

4. Gelişmiş ayarlar sekmesinde, Uyku’yu genişletin, Uyandırma zamanlayıcılarına izin ver’i genişletin; hem bilgisayarınız pille çalışırken seçeneği, hem de prize takılıyken seçeneği için Devre dışı bırak’ı işaretleyin ve ardından Tamam’ı tıklatın.

Aygıtlarımdan biri, uyku veya hazırda bekletme modundan çıktıktan sonra düzgün çalışmıyor;

Mümkünse, aygıtın bağlantısını kesin ve yeniden bağlayın. Ayrıca, tüm aygıtlarınızın en güncel sürücülerine sahip olduğunuzdan emin olun.

Uyku modu dizüstü bilgisayarımın pilini tüketir mi?

Uyku modu için, çok az bir güç miktarı gerekir. Bilgisayar uyku moduna girdiğinde dizüstü bilgisayarınızın pili kritik düzeyde azalmış durumdaysa, Windows dizüstü bilgisayarı otomatik olarak hazırda bekleme moduna geçirir.

Bilgisayarım uyku modundayken verilerim güvende mi?

Bilgisayarınız uyku modundan döndüğünde, kilidini açmak için parola isteyerek yetkisiz erişimi engelleyebilirsiniz.

Bilgisayarım uyku modundan çıktığında parola girme gereksinimini nasıl değiştirebilirim?

Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için, bilgisayar uyku modundan çıktığında Windows bilgisayarın kilidini açmak için parola ister. Parola kullanarak bilgileri koruma, özellikle de bilgisayarınızda gizli bilgiler varsa iyi bir yöntemdir; evde bilgisayarı kullanan tek kişiyseniz ve bilgisayar uyanırken her seferinde parola girmek istemiyorsanız bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Windows parolanızı değiştirme

Windows parolanız, bilgisayarınızda oturum açmak için kullandığınız paroladır. Bilgisayarınızı daha güvenli tutmaya yardımcı olmak için Windows parolanızı düzenli olarak değiştirebilir ve güçlü parola kullanabilir.

1. Ctrl+Alt+Delete tuş bileşimine basın, ardından Parola değiştir’i tıklatın.

2. Eski parolanızı yazın, yeni parolanızı yazın, onaylamak için yeni parolanızı yeniden yazın, ardından Enter tuşuna basın.

Parolanızı unuttuysanız ve parola sıfırlama diskiniz varsa, parolanızı sıfırlayabilirsiniz.

Windows parolanızı sıfırlama

Uygulamanız gereken adımlar, bilgisayarınızın bir etki alanında mı, yoksa çalışma grubunda mı olduğuna bağlı olarak değişir.

Bilgisayarım etki alanında;

Bilgisayarınız bir etki alanında olduğundan, yalnızca ağ yöneticiniz etki alanı parolanızı sıfırlayabilir. Yerel kullanıcı hesabının (bilgisayara erişim izni verip etki alanına vermeyen bir hesaptır) parolasını sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Sırasıyla Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi, Denetim Masası’nı, Kullanıcı Hesapları’nı, ardından da Kullanıcı Hesapları ve Kullanıcı Hesaplarını Yönet’i tıklatarak Kullanıcı Hesapları’nı açın. Yönetici izni gerekli Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

2. Kullanıcılar sekmesinde, Bu bilgisayarın kullanıcıları’nın altından kullanıcı hesabının adını tıklatın, ardından Parolayı Sıfırla’yı tıklatın.

3. Yeni parolayı yazın, yeni parolayı onaylayın, ardından Tamam’ı tıklatın.

Bilgisayarım çalışma grubunda

Parolanızı unutursanız, kullanıcı hesabınızın parola sıfırlama diskini (veya USB flash sürücüde depolanan parola sıfırlama bilgilerini) kullanarak parolayı sıfırlayabilirsiniz. Parola sıfırlama diskiniz yoksa, bilgisayarda yönetici hesabı olan birinden parolanızı sıfırlamasını istemeniz gerekir.

1. Oturum açmaya çalışırken yanlış parola girerseniz, Windows parolanın hatalı olduğunu belirten bir ileti görüntüler. İletiyi kapatmak için Tamam’ı tıklatın.

2. Parolayı sıfırla’yı tıklatın, ardından parola sıfırlama diskinizi veya USB flash sürücüyü takın.

3. Yeni parola oluşturmak için Parola Sıfırlama sihirbazındaki adımları izleyin.

4. Yeni parolayla oturum açın. Parolanızı bir kez daha unutursanız, aynı parola sıfırlama diskini kullanabilirsiniz. Yeni bir disk oluşturmanız gerekmez.

Windows 7 Uyku Modu ve Hazırda Beklet Modu Sorunları ve Çözümleri
5 (100%) 1 oy
Sponsorlu Bağlantılar

7 Yorum

  1. Bu konuda aradığım tüm bilgileri hatta fazlasını buldum burada.Çok teşekkür ederim.Hemen sık kullanılanlar listeme ekledim…
    Sanırım çok faydalanıcam daha bu siteden.Belki soru sormamıza da izin verirsiniz 🙂
    Teşekkürler.

  2. Kardeş Donanım Aygıtları Diye Bir Seçenek Yokki Daha Ayrıntılı Bir Şekilde Anlatsan ?

  3. Ya bişi dice bn leptopu açiyorum hani o şifre yazma bölümü varya orda şifre yerine hazirda bekletilmiye geciliyor yazıyor nasıl çıkartan bilirim.

  4. Bilgisayarınız kapanana kadar bilgisayarınızın açma/kapatma tuşuna basılı tutun. Sonrasında yeniden açın.

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.