Windows 8’e Geçmeli Miyim?

0
Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8’e Mi Geçmeli Yoksa Windows ‘de Mi Kalmalı?

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8 resmen satışa sunuldu ve bir kaç gün içerisinde dünya genelinde 4 milyonun üzerinde kişi Windows 8’e geçiş yaptı.Peki siz ne yapacaksınız? Windows 8’e geçiş yapacak mısınız yoksa Windows 7 kalmaya devam mı edeceksiniz? Yoksa hala karar vermiş değil misiniz? O zaman size karar vermenizde yardımcı olacak bir yazı sunuyoruz.

Windows 8’e geçmeli miyim diye düşünenler için Windows 8’in artılarını ve geçmek için nedenlerinizi aşağıda sıraladık.Windows 8’e geçmek için gerçekten sağlam nedenler olduğunu sizde göreceksiniz.

Windows 8 Giriş Ekranı

Windows 8’de Başlat menüsü yok, ancak onun yerini yeni giriş ekranı (eski adıyla Metro) alıyor. Giriş ekranının basit tasarımı, içerisinde dolaşmayı son derece kolay hale getiriyor. Windows 8’in giriş ekranı için de dokunmatik cihazlarla, fare çarkı ile veya touchpad’inizi kullanarak dolaşmak ve aradığınızı bulmak çok kolay. Arama yapmak için hiçbir şeye tıklamanıza veya dokunmanıza gerek yok, aradığınız şeyi yazmaya sadece başlamanız yeterli. Yine de bir Başlat menüsü görmekistiyorsanız, masaüstündeyken farenizi sol alt köşeye götürerek sağ tıklayabilir, Aygıt Yöneticisi, Görev Yöneticisi, Denetim Masası, Windows Gezgini, Güç Seçenekleri gibi önemli işlevleri içeren bir menüyü ekrana getirebilirsiniz.

Masaüstünde yapılan küçük geliştirmeler ise günlük işlerimizi daha kolay bir hale getiriyor. Örneğin Dosya Yöneticisi’nde Dosya menüsünü açarak sıkça erişilen konumların bir listesini görebiliyorsunuz.

Giriş menüsünü açarak sıkça kullanılan komutları bir Ribbon menüsü üzerinde görmeniz de mümkün.

Denetim masasını açmak mı istiyorsunuz? Farenizi sol alta götürün ve sağ tıklayın veya Win+Xklavye kısayolunu kullanın. Sıkça kullanılan komutlardan oluşan bir menü karşınıza gelecek.

Arka Plan Gelişmeleri

Windows 8’in işleyişinde yapılan çok sayıda önemli geliştirme bulunuyor. Yeni grafik alt sistemi, tüm pencereleri ve metinleri çizmek için DirectX‘den faydalanıyor. Böylece giriş ekranı içinde dolaşmak ve pencereleri sürüklemek, daha tepkisel bir hale geliyor. Internet Explorer 10 ve Office 2013‘ün de daha hızlı olduğunu hissedeceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 8, yüzlerce yazıcı sürücüsünü saklamak yerine tekbir sınıf sürücüsü ile benzer yazıcıları destekliyor. Yazdırma işlerini takip etmenizi sağlayan arayüz de Windows 7’dekine göre daha basit.

Yeni Depolama Alanları işlevi, depolama cihazlarınızdaki boş alanları verilerinizi korumak üzere kullanabiliyor. Dosya Geçmişi işlevi ise yedekleme işini daha kolay bir hale getiriyor.

Sistem yenileme özelliği, Windows’unuza bir hasar geldiğinde ayarlarınızı ve uygulamalarınızı koruyarak onu baştan yüklemenizi sağlıyor. Sıfırlama özelliği ise PC’nizi bir başkasına satmadan önce tüm verilerinizi silerek Windows’u baştan yüklemeye yarıyor.

Windows 8’in ortak uygulama ekosistemi, tüm Windows 8 uygulamalarının (Metro uygulamaları) PC’lerde, tabletlerde ve hatta telefonlarda çalışabilmesini sağlıyor.

Windows 8’e Geçmeli Miyim?
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.