Windows 8’in Faydalı ve Kullanışlı Özellikleri

0
Sponsorlu Bağlantılar

Bilinmesi Gereken Windows 8 İşlevleri

Microsoft’un son işletim sistemi Windows 8 bambaşka bir deneyim sunduğu için alışmak ve nasıl kullanıldığını öğrenmek zaman alacaktır. Ancak alıştıktan sonra her Widows sürümünde olduğu gibi Windows 8’i de çok seveceksiniz. Hele birde Windows 8’li tabletini ve telefonunuzda da varsa o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Windows 8 kullanırken işinize yarayacak ve faydalı olacak 6 işlevden bahsedeceğiz. Aşağıdaki 6 önemli özellik işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır.

1. Gizli başlat menüsü: Başlat menüsünün yerini Windows8’in “kutucuklu” ekranı almış olsa da, masaüstündeyken sol alttan ulaşabileceğiniz bir menü hala var. Fareyi ekranınızın sol alt köşesine götürün ve sağ tıklayın. Denetim Masası, GüçSeçenekleri, Komut Satırı, Görev Yöneticisi ve daha fazla sistem aracını içeren son derecepratik bir menü karşınıza gelecek.

2. Otomatik yedekleme: Apple’daki Time Machine‘e oldukça benzeyen Windows 8’in DosyaGeçmişi işlevi, dosyalarınızın eski sürümlerini otomatik olarak saklıyor ve gerektiğinde geriyükleyebiliyor. Bu işlev varsayılan olarak kapalı olduğundan, onu Denetim Masası’ndaki Sistem ve Güvenlik bölümünden etkinleştirmeniz gerekiyor. Dahili veya harici ikinci bir sabit diske de ihtiyacınız olacak.

3. Metro ve masaüstünü karıştırın: Herhangi bir Windows 8 uygulamasını üst tarafından tutup ekranınızın sağ veya sol tarafına sürükleyerek, çalışmanız sırasında gözünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz. Excel’de bir tablo düzenlerken hava durumunu takip etmek gibi. Bu şekilde iki Metro uygulamasını da aynı anda görüntüleyebilirsiniz.

4. Eşitleyin: Windows 8’e yeni yükselttiyseniz, eski kullanıcıhesabınızı kullanıyor olabilirsiniz. Windows Live kullanıcı adınızla Windows 8’e oturum açtığınızda ise bir dizi kolaylıksizi bekliyor. Bu işlev sayesinde e-postalarınızı vefotoğraflarınızı daha kolay eşitleyebilir, Windows 8 ayarlarınızı (duvar kağıdı, yer imleri ve fazlası) sunucuda tutarak onlaraher yerden erişebilirsiniz. Merak etmeyin, internet bağlantınız yokken de bu hesabı kullanabilirsiniz; sadece eşitleme yapılmayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

5. Kısayolları öğrenin: Windows 7’deki ekran görüntüsü aracı Windows 8’de de var, ancak Windows 8’de ekran görüntüsü almanın daha kolay bir yolu da var. Windows+PrintScreentuşlarına basarak ekranınızın bir resmini direkt olarak Resimler klasörünüze kaydedebilirsiniz. Win+C ile Charms çubuğunu anında açabilir, Win+X ile ilk maddemizde belirttiğimiz menüyü çağırabilirsiniz.

Windows 8’de herhangi bir yerdeyken Win+D tuşlarına basarak masaüstünü görüntüleyebilirsiniz.

6. Kolay yeniden yükleme: Windows’u yeniden yüklerken artık ürün anahtarlarıyla, DVD’lerle veyedeklerle uğraşmanıza gerek yok. Windows 8’de tüm yeniden yükleme işini birkaç dakikadahalledebilirsiniz.

Charm çubuğunda Ayarlar’a tıklayın ve Bilgisayar ayarlarını değiştir’e tıklayın. Burada Genel sekmesi altında PC’nizi “yenilemeye” ve her şeyi sıfırlamaya yönelik iki seçenek bulacaksınız. İlk seçenek ile kişisel dosyalarınızı koruyarak Windows’u varsayılan ayarlarına döndürebilir, ikinciseçenek ile bütün her şeyi silip Windows’u baştan yükleyebilirsiniz. İkinci seçeneği sadece ciddi bir sorununuz varsa veya PC’nizi satmayı düşünüyorsanız kullanın ve öncesinde mutlaka verilerinizi yedekleyin.

Windows 8’in Faydalı ve Kullanışlı Özellikleri
Oy Verin!
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.