Sponsorlu Bağlantılar

OS X El Capitan Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

0

Aynı Anda Tek Ekranda İki Uygulama İle Çalışma

Apple, yeni masaüstü işletim sistemi olan OS X El Capitan işletim sistemini, 30 Eylül 2015’te Türkiye ile birlikte tüm dünyada hemde ücretsiz olarak dağıtmaya başladı. OS X El Capitan işletim sistemi birçok yeni özellikleri ile kullanıcılarının karşısına çıktı. Bu güncelleme ile kullanıcılar işlerini daha hızlı bir şekilde yapabilecekler. OS X El Capitan işletim sisteminin yeni ve dikkat çeken özelliklerinden birisi de Split View özelliği. Yani aynı anda tek ekran 2 uygulama, program kullanabilme. Peki bu nasıl yapılıyor? Yani 2 uygulama tek ekranda aynı anda nasıl kullanılır?

OS X El Capitan Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

Bu işlemi birkaç adımda yapacağız. Öncelikle açmak istediğiniz iki uygulamayı da daha önceden tam ekran açmanız gerekiyor. Daha sonra Mission Control üzerinden gerçekleştirilecek bu iki uygulamayı tam ekran olarak açık bırakmak ise uygulamanın biri tam ekran açık iken Trackpad üzerinden üç parmakla aynı anda yukarı kaydırma hareketi yapılarak oluyor. Bu kaydırma hareketi, tam ekran uygulama açıkken Mission Control paneline geçişi sağlıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

OS X El Capitan Split View Kullanma

Sonrasında Mission Control bölümünden masaüstüne geçin. Kullanmak istediğiniz ikinci uygulamayı tam ekran olarak açın. Daha sonra tekrar Mission Control bölümüne geçin. Mission Control alanında yer alan, açık uygulama önizlemelerinden, aynı anda kullanılmak istenen iki uygulamadan birini, sürükle-bırak yöntemi ile diğerinin üzerine bırakılması olacak.

Böylece bu iki uygulama için Split View özelliği aktif edilmiş olacak. Aynı anda iki uygulamanın ekrandaki görüntü boyutlarını ve yerlerini de, dinamik olarak değiştirme imkanınız da var. Bu uygulamaları kapatmak ve değiştirmek için ise aynı adımları yapın.

Sponsorlu Bağlantılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz